fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > Jak zdobyć doświadczenie zawodowe?
Nauka w praktyce w szkołach policealnych - jak zdobyć doświadczenie zawodowe?

Nauka na studiach wyższych często obejmuje głównie zajęcia teoretyczne, drugorzędną rolę przypisując zajęciom praktycznym. Pracodawcy od dawna zwracają uwagę, że absolwenci, chociaż posiadają dużą wiedzę, nie potrafią odnaleźć się w miejscu pracy po jej podjęciu. Niezależnie od tego, czy masz maturę, czy jedynie ukończoną szkołę średnią - możesz rozpocząć naukę w studium  policealnym. Taka szkoła obejmuje i wymaga znacznie więcej zajęć praktycznych, niż studia magisterskie.

Co daje szkoła policealna?

Przede wszystkim - konkretny zawód. To szkoła, po której możesz pewniej podjąć pracę. Tego rodzaju szkoły wcale nie eliminują zajęć o charakterze teoretycznym, jednak ich proporcja jest zupełnie inna, niż na studiach. Ponadto te ostatnie możesz ukończyć nawet posiadając dyplom ukończenia studium policealnego, bądź też równolegle. Możesz zatem wybrać najlepszy dla siebie kierunek w szkole typu studium policealne jako ostatni etap edukacji albo po jej ukończeniu spokojnie pracować, zarabiać i poszukiwać swojej życiowej ścieżki. 

Policealna szkoła najczęściej jest miejscem przeznaczonym dla osób świeżo po maturze, jak i tych, które po latach pracy w innym zawodzie chcą się przekwalifikować. Liczne kierunki są bezpłatne, a część, jak np. Technik BHP w szkole Procivitas, związane są ze stosunkowo niewielkimi opłatami. 

Ile trwa szkoła policealna? To również zależy od kierunku. Wspomniany technik BHP w Procivitas to nauka przez 1,5 roku. Możesz jednak zdecydować się na naukę zawodu w studium policealnym trwającą np. tylko rok, dwa lata, a nawet dłużej. Nauka zawodu Technik usług kosmetycznych (https://procivitas.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/technik-uslug-kosmetycznych/) w Procivitas trwa niewiele dłużej, niż technik BHP, bo całe 2 lata. 

Dlaczego warto wybrać szkołę policealną?

Na to pytanie część odpowiedzi już padła. Oprócz zawodu zyskujesz m.in. cenne, praktyczne doświadczenie zawodowe, które pozwoli Ci poczuć się pewniej na rynku pracy. Po zdanym egzaminie zawodowym otrzymasz państwowy dyplom ukończenia studium policealnego na danym kierunku. W takiej szkole, podobnie jak na studiach, możesz uczyć się w systemie dziennym bądź zaocznym. Ponadto otrzymasz dodatkowe "bonusy" np. certyfikaty, czy też darmowy pakiet OFFICE (programów biurowych) itp.

Szkoła policealna może być źródłem cennych kontaktów i miejscem początku kariery zawodowej. Jeżeli spodobasz się pracodawcy jako praktykant - być może przyjmie Cię do regularnej pracy po ukończeniu szkoły. Jeżeli zatem nie wiesz, jak pokierować swoją zawodową ścieżką po ukończeniu liceum, warto znaleźć bliski swoim predyspozycjom kierunek w studium policealnym i ukończyć je w relatywnie krótkim czasie. Na ewentualne zmiany jeszcze przyjdzie czas, a dobry zawód zawsze pozostanie zasobem, jakiego łatwo nie utracisz. Nauka w szkole policealnej to Twój kapitał na całe życie i możesz po niego sięgnąć nawet długo po zdobyciu upragnionego dyplomu!

Materiał Partnera


Data dodania: 2023-07-04


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Prawo ohma [0]
I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 24
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione.
Obsługa informatyczna