fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > Katastrofa w Czarnobylu > Tragiczny bilans katastrofy
Tragiczny bilans katastrofy

Awaria w Czarnobylu. która zdarzyła się 26 kwietnia 1986 roku, była największą z możliwych katastrof elektrowni jądrowych; większą trudno sobie wyobrazić. Spowodowała ona ogromne straty gospodarcze oraz śmierć wielu osób. Dwie osoby zginęły w czasie wybuchu i pożaru, trzecia zmarła prawdopodobnie z powodu zatoru tętnicy wieńcowej. Na skutek ostrej choroby popromiennej, w ciągu trzech miesięcy od wypadku, zmarło również 28 strażaków. Ogółem 31 osób straciło życie w pierwszej fazie katastrofy, otrzymując dawki 4 tys.-16 tys. mSv (*). W czasie pożaru wiele osób zostało napromieniowanych dużymi dawkami lub odniosło obrażenia. Poza przypadkami wspomnianymi powyżej 237 osób trafiło do szpitala. Później u 134 osób wykryto ostrą chorobę popromienną. Wszyscy zostali wyleczeni i opuścili szpital w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Jednak w ciągu dalszych 10 lat zmarło 14 z tych osób, ale niekoniecznie było to spowodowane skutkami napromieniowania.

Mieszkańcy miasta Prypeć (miasto to położone było obok elektrowni - mieszkali w nim jej pracownicy wraz z rodzinami) zostali ewakuowani na drugi dzień po awarii. W nocy z 26 na 27 kwietnia przygotowano prawie 1200 autobusów, które miały przetransportować mieszkańców w bezpieczniejsze miejsce. Ewakuację zarządzono o godzinie trzynastej, rozpoczęto o czternastej, a zakończono o siedemnastej. Po godzinie 16 dwudziestokilometrowa kolumna 1200 autobusów jadących w dwóch rzędach obok siebie opuściła miasto.
Dziesiątego dnia po wypadku podjęto decyzję o ewakuacji wszystkich osób mieszkających w promieniu 30 km od miejsca awarii. Do 7 maja ewakuowano ogółem ok. 116 tys. osób. Jako kryterium przyjęto przekroczenie dawki życiowej 350 mSv. W tym samym czasie z obszaru objętego ewakuacją wywieziono ok. 60 tys. zwierząt domowych i gospodarskich.

W innych krajach europejskich, wbrew rozpowszechnionym informacjom, zdrowotne skutki awarii były minimalne. Szacuje się, że około 40% zanieczyszczeń wyrzuconych do atmosfery opadło na tereny byłego Związku Radzieckiego, ok. 50% na Europę i półkulę północną. Ludność Europy w ciągu pierwszego roku otrzymała średnio w wyniku awarii dodatkowo około 30% rocznej dawki od źródeł naturalnych, ludność Polski jeszcze mniej - ok. 15%.


(*) mSv - milisiwert - jednostka pochodna od siwerta (Sv); jest to określenie dawki obrazującej całkowite narażenie organizmu, uwzględniającej również wrażliwość poszczególnych narządów i tkanek na promieniowanie; przyjęto, że dawka życiowa wynosi 350 mSv.


(na podstawie G. Jezierski - "Energia jądrowa wczoraj i dziś") 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Termodynamika [1]
Narciarz zjeżdza ze stoku [0]
Dynamik ruchu materianego po okręgu [0]
Pytanie na temat oporności [1]
Szybko Pomocy!! [1]
 
Fizyka Jamnika i jej kontrahenci używają plików cookies m.in. w celach: reklamowych, statystycznych oraz świadczenia usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.
Więcej szczegółów na stronie "Polityka Prywatności".
OK
 
© 2003-2017 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 72
e-deklaracje:Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna