fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > Katastrofa w Czarnobylu > Grzebanie reaktora
Czarnobyl - Grzebanie reaktora

Zawalenie się starego sarkofagu grozi nową katastrofą w Czarnobylu. Osłona przepuszcza deszcz i topniejący śnieg, co osłabia konstrukcję. Jednak już w tym roku inżynierowie rozpoczną pracę nad przesuwaną, podobną do hangaru, budowlą, która ma kosztować 800 milionów dolarów i odizoluje ruinę do czasu opracowania ostatecznego rozwiązania.

Po 10 latach negocjacji w roku 2006, dwadzieścia lat po katastrofie, rozpocząć się ma budowa nowego sarkofagu opracowanego przez Battelle Memorial Institute, Bechtel Group, Electricite de France i Czarnobylską Elektrownię Jądrową. Będzie on dłuższy od boiska piłkarskiego oraz wyższy od Statuy Wolności w Nowym Jorku (czy Kościoła Mariackiego w Krakowie).
Zaprojektowany jako ogromne stalowe sklepienie - największa ruchoma konstrukcja, jaka kiedykolwiek powstała - z uwagi na bezpieczeństwo będzie on zbudowany poza obecnym sarkofagiem, a następnie nasunięty na właściwe miejsce.

Oczekuje się, że budowa potrwa 4-5 lat i nie będzie łatwa. Po katastrofie paliwo z reaktora i radioaktywne odpady zakopywano, gdzie popadnie wokół sarkofagu, w miejscach gdzie robotnicy będą teraz musieli robić wykopy pod fundamenty.
Gdy już sarkofag znajdzie się na miejscu, zdalnie sterowane dźwigi umożliwią inżynierom skrupulatne rozebranie starego. Stary sarkofag należy rozebrać, ponieważ jego ewentualne zawalenie wewnątrz powstałej budowli, mogłoby ją uszkodzić. Natomiast pogruchotany reaktor i tony zawartego w nim paliwa jądrowego, zbyt radioaktywne, by je ruszać nawet z daleka, pozostaną na razie tam, gdzie są.


Kilkaset metrów od uszkodzonego reaktora, wznoszone będą metalowe łuki (1), które połączone zostaną (2) w jedną strukturę. Konstrukcja o wymiarach 150 na 250 m zostanie nasunięta (3) na miejsce po betonowych szynach. Będzie ona wyższa o 25 m od Kościoła Mariackiego.

(opracowano na podstawie National Geographic) 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Katastrofa w Czarnobylu
 
 Termodynamika [1]
Narciarz zjeżdza ze stoku [0]
Dynamik ruchu materianego po okręgu [0]
Pytanie na temat oporności [1]
Szybko Pomocy!! [1]
 
Fizyka Jamnika i jej kontrahenci używają plików cookies m.in. w celach: reklamowych, statystycznych oraz świadczenia usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.
Więcej szczegółów na stronie "Polityka Prywatności".
OK
 
© 2003-2017 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 73
e-deklaracje:Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna