fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > Stephen Hawking > Zegar sądu ostatecznego tyka
Hawking: zegar sądu ostatecznego tyka

Znany brytyjski naukowiec, fizyk - teoretyk i kosmolog prof. Stephen Hawking ostrzegł w styczniu, że globalna zmiana klimatu jest dla ludzkości większym zagrożeniem niż terroryzm.

"Jako obywatele świata mamy obowiązek ostrzegać opinię publiczną przed niepotrzebnymi zagrożeniami, z którymi żyjemy na co dzień" - podkreślił profesor.
Hawking wypowiedział się w związku z decyzją ekspertów, którzy dodali zmiany klimatu do perspektywy zagłady nuklearnej, wskazując na największe zagrożenia dla ludzkości - donosi w środę BBC, informując o przesunięciu o dwie minuty naprzód wskazówki "zegara sądu ostatecznego" (ang. Doomsday Clock), symbolicznie wskazującego, ile czasu pozostało ludzkości do zagłady. Teraz zegar wskazuje pięć minut przed północą. Od 1947 roku "zegarem sądu ostatecznego" zajmuje się zarząd Biuletynu Naukowców- Atomistów (BAS - Bulletin of the Atomic Scientists) Uniwersytetu Chicago, prowadzących kampanię na rzecz rozbrojenia nuklearnego.

Minutową wskazówkę zegara przesunięto naprzód po raz czwarty od końca zimnej wojny.

"Kiedy zastanawiamy się, jakie technologie oprócz broni nuklearnej mogłyby spowodować taką dewastację naszej planety, szybko dochodzimy do technologii powodujących emisję (związków) węgla" - uważa dyrektor BAS Kenette Benedict.

Prof. Hawking jest od 1977 roku profesorem prestiżowej katedry uniwersytetu w Cambridge, tej samej, którą swego czasu zajmował sir Isaac Newton, odkrywca teorii grawitacji. Hawking zasłynął jako autor bestsellera "Krótka historia czasu. Od wielkiego wybuchu do czarnych dziur"; w Polsce książka ukazała się w 1990 r.

Od ponad czterdziestu lat Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne (ALS), w wyniku którego jest sparaliżowany i utracił zdolność mowy. Kontaktuje się z otoczeniem za pomocą komputerowego syntezatora mowy.

(onet.pl)

Oficjalna strona profesora Hawkinga 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Stephen Hawking
 
 Badanie osłabienia promieniowania beta przez różne materiały. [1]
Zestawienie modelu mikroskopu i pomiar jego powiekszenia [0]
Wyznaczanie współczynnika przewodnictwa cieplnego [0]
ruch drgający [0]
Załamanie prawa D'alemberta [1]
 
Fizyka Jamnika i jej kontrahenci używają plików cookies m.in. w celach: reklamowych, statystycznych oraz świadczenia usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.
Więcej szczegółów na stronie "Polityka Prywatności".
OK
 
© 2003-2017 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 36
e-deklaracje:Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna