fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > Uwaga! Promieniowanie!
Uwaga! Promieniowanie!

Czaszka i uciekający człowiek na czerwonym tle mają dobitniej ostrzegać przed radiacją niż dotychczasowa czarna trójlistna koniczynka na tle żółtym.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) nie zamierza jednak wycofywać z użytku starego znaku (sama koniczynka została zresztą wykorzystana także na nowym).

Zanim czerwony trójkąt ostrzegawczy został wprowadzony w życie, przez pięć lat testowano go wśród ponad 1,5 tys. osób w różnym wieku, różnych zawodów i z różnych kultur. IAEA jest przekonana, że symbol jest bardzo wyraźnym ostrzeżeniem i w pełni oddaje zagrożenie promieniowaniem.

IAEA, International Atomic Energy Agency, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej to agenda ONZ do spraw pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Siedzibą IAEA jest Wiedeń. Powstała w 1957, początkowo zrzeszała 26 państw, obecnie należy do niej większość państw - członków ONZ. Każdy kraj członkowski posiada organ rządowy współpracujący z Agencją (w Polsce jest to Państwowa Agencja Atomistyki). IAEA zarządzana jest przez Radę Gubernatorów, w której zasiadają przedstawiciele państw członkowskich, Dyrektora Generalnego i Sekretariat.

Swoje cele statutowe Agencja realizuje m.in. udzielając pomocy ekspertów atomowych krajom rozwijającym się, przyznając stypendia umożliwiające kształcenie przez te kraje własnych kadr, wspomagając materialnie programy badawcze realizowane przez kraje członkowskie, organizując wymianę naukową (wydawnictwa, sympozja, konferencje) oraz prowadząc badania w dziedzinie wzrostu szeroko rozumianego bezpieczeństwa obiektów jądrowych. Posiada laboratoria naukowe w Seibersdorfie (Austria) i Monako oraz międzynarodowy ośrodek fizyki teoretycznej w Trieście.

(gazeta.pl, onet.pl) 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Badanie osłabienia promieniowania beta przez różne materiały. [1]
Zestawienie modelu mikroskopu i pomiar jego powiekszenia [0]
Wyznaczanie współczynnika przewodnictwa cieplnego [0]
ruch drgający [0]
Załamanie prawa D'alemberta [1]
 
Fizyka Jamnika i jej kontrahenci używają plików cookies m.in. w celach: reklamowych, statystycznych oraz świadczenia usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.
Więcej szczegółów na stronie "Polityka Prywatności".
OK
 
© 2003-2017 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 67
e-deklaracje:Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna