fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > 50. rocznica wystrzelenia Sputnika > Shannon Lucid we Wrocławiu
Amerykańska astronautka we Wrocławiu

Najdłużej przebywająca w kosmosie kobieta, amerykańska astronautka Shannon Lucid opowiadała w czwartek 2 października 2007 we Wrocławiu o swoich doświadczeniach z misji kosmicznych.

Amerykanka przyleciała do Polski na zaproszenie Polskiej Akademii Nauk w związku z 50-leciem ery kosmicznej - dokładnie pół wieku temu wystrzelono pierwszego sztucznego satelitę, radzieckiego Sputnika. Shannon Lucid spędziła w kosmosie aż 223 dni - brała udział w pięciu misjach kosmicznych, na pokładach Discovery, Atlantis, Columbia i Mir.

W czwartek na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego opowiadała o biologicznych eksperymentach i pracach technicznych prowadzonych na promach: - To wcale nie jest takie proste zamontować jakąś część, kiedy człowiek ma na sobie siedem warstw kombinezonu i nieporęczne rękawice.

- Nie bardzo przepadałam za ćwiczeniami fizycznymi, a podczas lotu musiałam, przypięta pasami, przez dwie godziny dziennie ćwiczyć na bieżni i rowerku. Badaliśmy wpływ wysiłku na ludzki organizm w przestrzeni kosmicznej.

Za najtrudniejszą w kosmosie uważa umiejętność zgodnego przebywania z innymi. - Jeśli masz kogoś dosyć, w normalnej sytuacji możesz po prostu wyjść. Tutaj takiej opcji nie było - śmiała się.

Amerykanka pobiła także rekord w kategorii: "nie-rosyjski astronauta najdłużej przebywający na stacji Mir". Spędziła na niej dokładnie pół roku. - Jestem szczęściarą, że mogłam tam współpracować z tak wspaniała ekipą - wspomina.

Urodzona w Szanghaju w rodzinie misjonarzy baptystów i wychowana w Oklahomie dr Lucid została wybrana przez NASA w 1978 roku. Zdecydowało jej biochemiczne wykształcenie. - Marzyłam o kosmosie już jako mała dziewczynka, podobnie zresztą jak teraz moja wnuczka. Kiedyś wieczorem siedzimy razem w domu i patrzymy na niebo. "Babciu, chyba strasznie daleko jest do tego księżyca?", pyta Amberle. "No, daleko", potwierdzam. "Babciu, a jakbyśmy sobie do niego drabinę przystawiły?".

(gazetawyborcza.pl) 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 50. rocznica wystrzelenia Sputnika
 
 Badanie osłabienia promieniowania beta przez różne materiały. [1]
Zestawienie modelu mikroskopu i pomiar jego powiekszenia [0]
Wyznaczanie współczynnika przewodnictwa cieplnego [0]
ruch drgający [0]
Załamanie prawa D'alemberta [1]
 
Fizyka Jamnika i jej kontrahenci używają plików cookies m.in. w celach: reklamowych, statystycznych oraz świadczenia usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.
Więcej szczegółów na stronie "Polityka Prywatności".
OK
 
© 2003-2017 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 56
e-deklaracje:Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna