fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > Jak zachęcić dziecko do nauki fizyki?
Jak zachęcić dziecko do nauki fizyki?

W pierwszych latach nauki w szkole dzieci nabywają umiejętności czytania, pisania i liczenia, a także poznają otaczające je środowisko i podstawowe procesy w nim zachodzące. Na dalszym etapie edukacji, tajniki poszczególnych dziedzin są odkrywane na oddzielnych przedmiotach. Choć brzmi to jak zaproszenie do uczestnictwa w fascynującej, naukowej podróży, nie wszyscy uczniowie chętnie z niego korzystają.

Dlaczego dzieci nie lubią niektórych przedmiotów?

Spośród kilkunastu przedmiotów szkolnych, każde dziecko może bez wahania wskazać co najmniej jeden, którego nie darzą szczególną sympatią. Przyczyną tego zjawiska zazwyczaj są trudności w przyswajaniu informacji z danego zakresu, a niechęć do nauki jest naturalną reakcją na dotychczasowe niepowodzenia. Jednak system edukacji jest tak skonstruowany, że uczniowie muszą posiadać określoną wiedzę z danej dziedziny.

W przeciwnym wypadku mogą ich czekać rozmaite konsekwencje, które w wyjątkowych sytuacjach mogą oznaczać nawet brak promocji do następnej klasy. Aby temu zapobiec, należy bezzwłocznie podjąć odpowiednie działania, które nie tylko pomogą poprawić dziecku osiągane wyniki, ale przede wszystkim zachęcą go do nauki nielubianego do tej pory przedmiotu.

Nie taka fizyka straszna?

Wśród przedmiotów, sprawiających najwięcej problemów, wyróżnia się miedzy innymi fizykę, należącej do grupy nauk ścisłych. Zrozumienie fizyki bardzo często wymaga ogromnego skupienia i wielu ćwiczeń, a ponadto systematyczności w pogłębianiu wiedzy. Podręczniki szkolne do nauczania tego przedmiotu coraz częściej są opracowywane w sposób, ułatwiający opanowanie partii materiału, poprzez podawanie przykładów z życia wziętych oraz ilustrowanie doświadczeń i procesów.

Gdy to nie wystarczy, warto wspólnie z dzieckiem sięgnąć po podręczniki szkolne do fizyki i w swój własny, przystępny sposób spróbować wytłumaczyć mu omawiane na lekcjach zjawiska. Jeśli jednak przedmiot ten był również naszą kulą u nogi, w miarę możliwości można skorzystać z pomocy korepetytora, posiadającego praktykę w pracy z młodzieżą szkolną. Podręczniki możesz kupić przed rozpoczęciem roku szkolnego na Merlin.pl. Dzięki akcji "Podręczniki w 3 kliki" potrzebne książki nabędziesz w zaledwie kilka chwil, a odbierzesz je w paczkomacie za darmo po zaledwie 24 godzinach.

Fizyka na wesoło

Powyższe metody pomogą przede wszystkim otrzymywać lepsze oceny, ale niekoniecznie zachęcą do nauki. Świetną motywacją, a ponadto źródłem znakomitej zabawy, jest możliwość samodzielnego przeprowadzenia niektórych doświadczeń. W tym celu warto wspólnie wybrać się do interaktywnego muzeum lub skorzystać z organizowanych w niektórych miastach warsztatów naukowych. W takich miejscach między edukacją a zabawą można postawić znak równości, a dzieci mogą osobiście wykonywać eksperymenty, pozwalające zrozumieć otaczający świat i wywoływać rozmaite zjawiska, które podręczniki szkolne jedynie opisują.

Fizyka bez wątpienia znajduje się w czołówce niechlubnego rankingu najmniej lubianych przedmiotów szkolnych, walcząc o laur zwycięstwa najczęściej z matematyką i chemią. Zanim jednak damy dziecku ciche przyzwolenie na niższe stopnie w tej dziedzinie, warto spróbować zachęcić je do bliższego poznania jej tajników. A jeśli trudy nauki będziemy znosić wspólnie, prawdopodobnie zdecyduje się podjąć wyzwanie.


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 14
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione.
Obsługa informatyczna