fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona g³ówna > Biografie > Albert Fert
Fizyka - Albert Fert



Albert Fert urodzi³ siê 7 marca 1938 roku w Carcassonne w po³udniowej Francji i jak przyznaje kocha krajobrazy z czasów swojego dzieciñstwa, czyli francuskie Pireneje.

W 1962 Fert ukoñczy³ parysk± szko³ê Ecole Normale Superieure, gdzie zdoby³ dyplom z matematyki i fizyki. Nastêpnie w latach 1962- 64 by³ asystentem na Uniwersytecie w Grenoble oraz obroni³ tytu³ magistra na Sorbonie (1963). W latach 1964-65 odbywa³ s³u¿bê wojskow±, po której przeniós³ siê na Uniwersytet Paris-Sud w Orsay. Tu w 1970 roku obroni³ pracê doktorsk± na temat w³a¶ciwo¶ci przewodz±cych ¿elaza i niklu. Na tej uczelni od 1976 roku pracuje jako profesor fizyki. Jest te¿ dyrektorem naukowym wspólnego laboratorium Narodowego Centrum Badañ Naukowych (CNRS) oraz uniwersyteckiej grupy badawczej Thales.

Na pocz±tku kariery, w laboratorium fizyki cia³a sta³ego w Orsay, w swoich badaniach zajmowa³ siê wieloma problemami fizyki metali i magnetyzmu. W po³owie lat 80. Albert Fert by³ jednym z pionierów badañ nanostruktur magnetycznych, a w 1988 r., we wspó³pracy z laboratorium Thomson CSF, odkry³ zjawisko gigantycznego magnetooporu (GMR - Giant MagnetoResistance). Obecnie zjawisko jest wykorzystywane w szczególno¶ci do odczytywania twardych dysków, dziêki czemu mog± byæ one coraz mniejsze i jednocze¶nie mie¶ciæ wiêcej danych. Odkrycie GMR rozwinê³o now± dziedzinê fizyki - spintronikê.


Albert Fert jest laureatem wielu znacz±cych nagród naukowych. Ostatnio otrzyma³ np. presti¿owe japoñskie wyró¿nienie naukowe - Japan Prize 2007 za odkrycie gigantycznego magnetooporu i swój wk³ad w rozwój spintroniki, jak równie¿ izraelskie wyró¿nienie Wolf Prize.

Jest ¿onaty ma dwójkê dzieci. Ma wszechstronne zainteresowania. "Moj± obecn± pasj± jest kino. Kocham fimy Woody Allena i Pedro Almodovara" - wyzna³ agencji AFP. Lubi te¿ fotografowaæ. "Krêcê nawet krótkie filmy" - zdradzi³ dziennikarzom. Poza tym lubi czytaæ i jest mi³o¶nikiem jazzu. Do ulubionych muzyków jazzowych zalicza Theloniousa Monka, Charlie Parkera, Johna Coltrane'a, Keitha Jarretta.

Mimo podesz³ego wieku Fert, jest wci±¿ bardzo sprawny fizycznie. "Zawsze by³em wysportowany i lubi³em sport, przez 20 lat gra³em w rugby. Obecnie wielk± przyjemno¶æ sprawia mi windsurfing. Przy dobrej pogodzie lubiê p³ywaæ na Morzu ¦ródziemnym i w tropikach" - powiedzia³.

Komentuj±c otrzymanie Nagrody Nobla, Fert wyzna³, ¿e cieszy siê nie tylko w swoim imieniu, ale te¿ w imieniu swojej rodziny i wspó³pracowników. "Cieszê siê, ¿e mogê dzieliæ j± Peterem Gruenbergiem, którego podziwiam i który jest bardzo sympatyczny" - doda³.

Noblista Albert Fert ma - oprócz fizyki - wiele innych hobby i zainteresowañ. Jest mi³o¶nikiem jazzu, kina - lubi zw³aszcza filmy Woody Allena i Pedro Almodovara.

Galeria zdjêæ noblistów z fizyki (2007)

(pap)



« powrót do strony g³ównej Biografii

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Do¶wiadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Nobel z fizyki 2007
 
 I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencja³ spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 15
Wszystkie artyku³y i publikacje znajduj±ce siê w portalu Fizyka Jamnika s± chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materia³ów bez naszej zgody jest zabronione.
Obs³uga informatyczna