fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Biografie > Toshihide Maskawa
Fizyka - Toshihide MaskawaTen wybitny uczony urodził się 7 lutego 1940 roku. Jako 22-latek ukończył Uniwersytet w Nagoyi, pięć lat później uzyskał doktorat na tej uczelni. Obecnie jest profesorem Instytutu Fizyki Teoretycznej Yukawa przy Uniwersytecie w Kioto.

Najbardziej znaną pracą Maskawy (i Kobayashiego) jest opublikowany w roku 1973 artykuł dotyczący spontanicznego złamania symetrii CP i trzeciej rodziny kwarków. To trzeci z najczęściej cytowanych artykułów wszech czasów na temat fizyki wysokich energii.

Obaj naukowcy są laureatami wielu nagród - między innymi Sakurai Prize i Japan Academy prize w 1985 roku, a ostatnio, dwa lata temu, European Physical Society (EPS) High Energy and Particle Physics Prize.Toshihide Maskawa różni się od pracującego z nim razem Makoto Kobayashiego niczym ogień i woda: Maskawa jest porywczy, jego kolega spokojny. Na czym to polega, ilustruje anegdota. Pewnego dnia podniecony Maskawa popędził do swojego kolegi, oznajmiając mu stanowczo, że znalazł teoretyczny model dla czterech rodzin kwarków. Lecz Kobayashi nie podzielił jego entuzjazmu. Spokojnie. ale stanowczo wykazał, dlaczego model jest nie do przyjęcia. Maskawa poszedł się uspokoić, biorąc kąpiel, ale wyskoczył z wanny i popędził do kolegi z wieścią, że znalazł model dla rodziny sześciu kwarków.


Pytany przez dziennikarzy, jak wytrzymuje olimpijski spokój swojego kolegi, odpowiada: - Być może właśnie to, że tak bardzo różnimy się charakterami, umożliwia nam wspólne dokonywanie odkryć.

Jego nazwisko w dokładnej transkrypcji brzmi "Masukawa", ale uczony wybrał pisownię "Maskawa", jego zdaniem bliższą wymowie japońskiej. Jest absolwentem japońskiego Uniwersytetu w Nagoi. W środowisku naukowym zasłynął jako błyskotliwy matematyk.

(wyborcza.pl, pap.pl, rp.pl)« powrót do strony głównej Biografii

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Termodynamika [1]
Narciarz zjeżdza ze stoku [0]
Dynamik ruchu materianego po okręgu [0]
Pytanie na temat oporności [1]
Szybko Pomocy!! [1]
 
Fizyka Jamnika i jej kontrahenci używają plików cookies m.in. w celach: reklamowych, statystycznych oraz świadczenia usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.
Więcej szczegółów na stronie "Polityka Prywatności".
OK
 
© 2003-2017 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 70
e-deklaracje:Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna