fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Forum > Przeglądanie postów
Fizyka - Szkoła Średnia
 Temat:|Dodał:|Odp:|Wyśw:|Data dod.:
 Kinematyka - pilne! little58891 10-08 14:48


   little (10-08 14:48)  
Byłabym bardzo wdzięczna za rozwiązanie tych zadań. Dla tych, którzy znają się na fizyce, to nie będzie żaden problem. Gorzej ze mną, bo w gimnazjum zadania z treścią nie były rozwiązywane. Tam była tylko teoria. Zaczęło się liceum, a tu nagle pojawiają się takie zadania. Dodatkowy problem polega na tym, że nie posiadam starej książki od fizyki, której powinnam używać, a na razie nie mogę jej dostać. Dlatego proszę najlepiej o rozwiązania zadań, a jeśli to naprawdę stanowi problem i jeśli uważacie, że jestem leniwa i nie próbuję nawet rozwiązać tych zadań, co w rzeczywistości nie jest prawdą, proszę chociaż o podanie wzorów, z których po kolei powinnam korzystać. Będę wdzięczna.

Zadanie 1.
Pocisk wylatuje z lufy z prędkością 700 m/s. Oblicz czas przelotu pocisku przez lufę oraz wartość jego przyspieszenia w lufie, wiedząc, iż jej długość wynosi 70 cm

Zadanie 2.
Samochód jadący z prędkością 30 m/s zahamował w czasie 15 sekund. Oblicz drogę hamowania.

Zadanie 3.
Pierwszy samochód jedzie z prędkością 72 m/s. Gdy mija drugi pojazd, ten rusza z miejsca z przyspieszeniem 1 m/s2. Oblicz po jakim czasie i po przebyciu jakiej drogi drugi pojazd dogoni pierwszy. Oblicz wartość prędkości tego pojazdu w momencie, gdy dogonił od pojazd pierwszy.

   redi (10-08 22:27) (moderator) 
Chociaż na fizyce za bardzo się nie znam, to postaram się pomóc:

Zad.1.

v=700\frac{m}{s} - prędkość, z jaką pocisk wyleciał
s=70 cm = 0.7 m - droga, jaką pocisk przebył

Nasze szukane to a , czyli przyspieszenie oraz t , czyli czas przelotu. W zadaniu wykorzystamy dwa wzorki: wzór na drogę w ruchu jednostajnie przyspieszonym s={{1}\over{2}}at^{2} i wzór na prędkość w tym ruchu v=at.

Po przekształceniach otrzymujemy wzorki:
t={{2s}\over{v}} po podstawieniu danych z zadania mamy t=0,002s

a={{v}\over{t}} i tutaj winno wyjsc a=35000{{m}\over{s}}

Ad. Zad2. http://fizyka.org/?artykul,27 to jest bardzo podobne, wystarczy jedynie odpowiedni podstawić dane i zauważyć, że przyspieszenie jest ujemne, prędkość końcowa równa zero, a początkowa równa 30 m/s.

Ad. Zad 3

Jako że nie chce mi się wklepywać rozwiązania, podam wskazówkę. Trzeba skorzystać ze wzoru na drogę w ruchu jednostajnym prostoliniowym i jednostajnym przyspieszonym, obie drogi porównać i z prostego równanka wyjdzie nam czas. Gdy mamy czas należy obliczyć prędkość drugiego samochodu ze wzorku v=a*t


   little (10-11 20:08)  
No ale jak w tym trzecim zadaniu mam wykorzystać wzór na drogę, skoro nie mam podanego czasu?

   anik0s (10-11 21:16)  
tez siedze nad tym -.-'

   anik0s (10-11 21:21)  
czas 40sek?

   jaro91pl (10-12 14:21)  
Zadanie 3
Teoretycznie drugi samochod dogoni pierwszy, kiedy jego srednia predkosc bedzie rowna predkosci pierwszego pojazdu. Wtedy byloby tak, jakby oba jechaly z taka sama predkoscia caly czas. Drugi pojazd z kazda sekunda przyspiesza o 1m/s wiec w miejscu, w ktorym samochody sie wyrownaja bedzie jechal 2 razy szybciej niz pierwszy, czyli 144m/s, (wtedy srednia wyniesie 72m/s). Teraz czas. Jezeli predkosc poczatkowa=0, koncowa=144m/s, a przyspieszenie=1m/s2. To pojazdy wyrownaja sie po 144 sekundach. Teraz przebyta odlegosc: czas=144s, predkosc pierwszeo pojazdu= 72m/s. Droga to czas razy predkosc, wiec 10368 metrow.

Mysle, ze to by bylo tyle i przepraszam za brak polskich znakow, ale siedze przed komputerem w bibliotece w szkole w Anglii i tak wyszlo :P

Dodaj odpowiedź

Uwaga!
Aby móc korzystać z forum, musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się już teraz, u nas podajesz tylko login, hasło i email, a cała rejestracja zajmuje około 30 sekund.
A może zapomniałeś hasło lub login? Nic nie szkodzi, w tej sytuacji pomożemy!

JamnikFORUM ver. 2.0
© 2005-2006 Bartłomiej Śpionek "Jamnik"

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Regulamin Forum
Samouczex TEX'a
 
 Prawo ohma [0]
I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 12
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione.
Obsługa informatyczna