fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Forum > Przeglądanie postów
Fizyka - Tematy inne
 Temat:|Dodał:|Odp:|Wyśw:|Data dod.:
 Pochodne przemieszczenia po czasie arubeg014102 11-03 15:31


   arubeg (11-03 15:31)  
Witam. Tematem mojego posta są kolejne pochodne przemieszczenia po czasie. Jak wiemy doskonale przemieszczenie jest wielkością wektorową, jest wektorem łączącym punkty położenia początkowego i końcowego.

Pierwszą pochodną przemieszczenia jest prędkość v = frac{dr}{dt}. Wielkość jest stosowana w życiu codziennym i nietrudno zrozumieć jej istotę. Określana chyba w każdym rodzaju ruchu.

Drugą pochodną przemieszczenia (pierwszą pochodną prędkości) jest przyspieszenie a = frac{dv}{dt}. Wartość ta określa zatem jak szybko rośnie prędkość od czasu, występuje w ruchach przyspieszonych i opóźnionych.

Trzecią pochodną przemieszczenia (drugą pochodną prędkości, pierwszą pochodną przyspieszenia) jest zryw z = frac{da}{dt}. Określa jak szybko rośnie przyspieszenie od czasu, występuje zatem w ruchach przyspieszonych i opóźnionych niejednostajnie. Przykładem może być spadek swobodny ciała, przy przyjęciu oporów powietrza, przyspieszenie maleje wraz ze wzrostem F_{op} do momentu zrównoważenia się sił.

Czwartą pochodną przemieszczenia (trzecią pochodną prędkości, drugą pochodną przyspieszenia, pierwszą pochodną zrywu) jest udar u = frac{dz}{dt}. Określa przyrost zrywu po czasie. Moje pytanie brzmi: dla jakich ruchów można określić zryw? Jakie jest jego praktyczne zastosowanie? Czy ta wielkość istnieje dla każdego ruchu, czy dla pewnych ruchów jest równa zero (tak jak np. w ruchu jednostajnym przyspieszenie jest zerowe)?

I kolejne pytanie, czy istnieją kolejne pochodne? I jakie mają nazwy w języku polskim? Po angielsku position - przemieszczenie, velocity- prędkość, acceleration - przyspieszenie, jerk - zryw, jounce - udar, snap - ??, crackle - ??, pop - ??

Dziękuję z góry i pozdrawiam.


Dodaj odpowiedź

Uwaga!
Aby móc korzystać z forum, musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się już teraz, u nas podajesz tylko login, hasło i email, a cała rejestracja zajmuje około 30 sekund.
A może zapomniałeś hasło lub login? Nic nie szkodzi, w tej sytuacji pomożemy!

JamnikFORUM ver. 2.0
© 2005-2006 Bartłomiej Śpionek "Jamnik"

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Regulamin Forum
Samouczex TEX'a
 
 Prawo ohma [0]
I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 20
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione.
Obsługa informatyczna