fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Forum > Przeglądanie postów
Fizyka - Tematy inne
 Temat:|Dodał:|Odp:|Wyśw:|Data dod.:
 Pochodne przemieszczenia po czasie arubeg01444 11-03 15:31


   arubeg (11-03 15:31)  
Witam. Tematem mojego posta są kolejne pochodne przemieszczenia po czasie. Jak wiemy doskonale przemieszczenie jest wielkością wektorową, jest wektorem łączącym punkty położenia początkowego i końcowego.

Pierwszą pochodną przemieszczenia jest prędkość . Wielkość jest stosowana w życiu codziennym i nietrudno zrozumieć jej istotę. Określana chyba w każdym rodzaju ruchu.

Drugą pochodną przemieszczenia (pierwszą pochodną prędkości) jest przyspieszenie . Wartość ta określa zatem jak szybko rośnie prędkość od czasu, występuje w ruchach przyspieszonych i opóźnionych.

Trzecią pochodną przemieszczenia (drugą pochodną prędkości, pierwszą pochodną przyspieszenia) jest zryw . Określa jak szybko rośnie przyspieszenie od czasu, występuje zatem w ruchach przyspieszonych i opóźnionych niejednostajnie. Przykładem może być spadek swobodny ciała, przy przyjęciu oporów powietrza, przyspieszenie maleje wraz ze wzrostem do momentu zrównoważenia się sił.

Czwartą pochodną przemieszczenia (trzecią pochodną prędkości, drugą pochodną przyspieszenia, pierwszą pochodną zrywu) jest udar . Określa przyrost zrywu po czasie. Moje pytanie brzmi: dla jakich ruchów można określić zryw? Jakie jest jego praktyczne zastosowanie? Czy ta wielkość istnieje dla każdego ruchu, czy dla pewnych ruchów jest równa zero (tak jak np. w ruchu jednostajnym przyspieszenie jest zerowe)?

I kolejne pytanie, czy istnieją kolejne pochodne? I jakie mają nazwy w języku polskim? Po angielsku position - przemieszczenie, velocity- prędkość, acceleration - przyspieszenie, jerk - zryw, jounce - udar, snap - ??, crackle - ??, pop - ??

Dziękuję z góry i pozdrawiam.


    Dodaj odpowiedź

Uwaga!
Aby móc korzystać z forum, musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się już teraz, u nas podajesz tylko login, hasło i email, a cała rejestracja zajmuje około 30 sekund.
A może zapomniałeś hasło lub login? Nic nie szkodzi, w tej sytuacji pomożemy!

JamnikFORUM ver. 2.0
© 2005-2006 Bartłomiej Śpionek "Jamnik" 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Regulamin Forum
Samouczex TEX'a
 
 Termodynamika [1]
Narciarz zjeżdza ze stoku [0]
Dynamik ruchu materianego po okręgu [0]
Pytanie na temat oporności [1]
Szybko Pomocy!! [1]
 
Fizyka Jamnika i jej kontrahenci używają plików cookies m.in. w celach: reklamowych, statystycznych oraz świadczenia usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.
Więcej szczegółów na stronie "Polityka Prywatności".
OK
 
© 2003-2017 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 42
e-deklaracje:Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna