fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Forum > Przeglądanie postów
Fizyka - Szkoła Średnia
 Temat:|Dodał:|Odp:|Wyśw:|Data dod.:
 Konspekt lekcji pilnie potrzebuję jakubbi95938 12-01 15:23


   jakubbi (12-01 15:23)  
Witam
Potrzebuję pilnie konspekt lekcji z fizyki, na temat: "Temperatura, energia wewnętrzna i ciepło".
Ktokolwiek wie gdzie takie coś jest, proszę o linka lub kontakt via mail.

   namyslowianin (12-02 00:52) (moderator) 
podrecznik do fizyki wyd. ZAMKOR kurs podstawowyt rozdzial chyba 5 :)


   jakubbi (12-03 11:00)  
niestety nie mam tej pozycji czy można prosić

   namyslowianin (12-03 17:49) (moderator) 
ty chcesz sam konspekt czy rowniez to o czym masz mowic?

   jakubbi (12-05 08:36)  
Jeśli mógł byś mi podesłać konspekt i wszystko to co możesz, to byłbym bardzo wdzięczny. Potzrebauję tego na zaliczenie metodyki na studiach podypl. Niestety prowadzący, jest nieco "inny" , i wymaga cudów. Ostatnio nie przyjął prac całej grupie :( (25osób odeszło z kwitkiem)

   jakubbi (12-06 12:02)  
Kolego Namysłowianin, odezwij się.

   namyslowianin (12-07 12:27) (moderator) 
No więc zacytuję ci ten fragment:
"Jak wiesz, wszystkie ciała składają się z cząsteczek, które są w ciągłym ruchu, a więc posiadają energię kinetyczną. Im większa jest średnia energia kinetyczna ruchu postępowego pojedyńczej cząsteczki ciała, tym wyższa temperatura tego ciała. Temperatura jest wielkością makroskopową (charakteryzuje ciało jako całość), a średnia energia kinetyczna to wielkość mikrokopowa charakteryzująca cząsteczki ciała. Wielkości te są ze sobą powiązane.
DEF.1 Mówimy, że temperatura jest miarą średniej energii kinetycznej ruchu postępowego, przypadającej na jedną cząsteczkę i między tymi wielkościami zachodzi proporcjonalność: Ek,śr=CT (5.1)
gdzie C jest stałym współczynnikiem proprcjonalności (C>0)

przykład 5.1
Jak zmini się temperatura gazu, jeżeli średnia szybkość ruchu postępowego jego cząsteczek wzrośnie dwukrotnie?
E_{k,sr}={mv^{2}}/{2}=CT
więc T~v2
Jeśli szybkość wzrośnie dwukrotnie to temp. wzrośnie czterokrotnie. (koniec przykładu)

Patrząc na wzór 5.1 łatwo zuważyć, że temperatura T nie może przyjmować wartości ujemnych. Nazywamy ją temperaturą bezwględną lu temperaturą w skali Kelvina. Jej najniższa wartość równa zeru to tzw. zero bezwzględne.
W rzeczywistości nie można obniżyć temp. ciała do zera bezwzględnego.
Temp. ciała t w skali Celsjusza, którą się na codzień posługujemy, jest związana z temp. w skali Kelvina w następujący sposób T=t+273.
Oznacza to, że zero w skali Celsjusza (temp. krzepnięcia wody) to 273 kelviny, a 100oC to 373 K , a 0K=-273oC.
Z powyższych rozważań wynika, że temperatura nie zależy od masy substancji. Temp. wody nabranej z jeziora kubkiem i wiaderkiem jest przecież taka sama. Natomias wielkością zależną od masy substancji nazywamy energią wewnętrzną ciała:
DEF. 2 Energią wewnętrzną ciała nazywamy sumę wszystkiczh rodzajów energii wszystkich cząsteczek tego ciała.
Będziemy na razie omawiać takie procesy,w których zmienia się tylko energia kinetyczna wszystkich ruchów cząsteczek i energia potencjalna ich wzajemnego odziaływania. Inne rodzaje energii, np. chemiczna czy jądrowa w tych procesach nie będą ulegały zmianie. Zwróć uwagę, że energia potencjalna ciała jako całości lub energia kinetyczna nie stanowią składników energii wewnętrznej!

W gazach, przy niezbyt wysokich ciśnieniach , energia wzajemnych odziaływań jest bardzo mała, więc opisując ich właściwości, posługujemy się wyidealizowanym modelem gazu , zwanym gazem doskonałym. Cząsteczki takiego gazu mają pomijalnie małe objętości i nie odziałują między sobą (z wyjątkiem chwil zderzeń).
Energia wewnętrzna gazu doskonałego jest więc sumą energii kinetycznych wszystkich N cząssteczek: U=Ek1+...+EkN=NEk,śr
W tem przypadku Ek,sr oznacza średnią energię kinetyczną wszystkich rodzajów ruchów (a więc także obrotowych, które wykonują wieloatomowe cząsteczki). Również i ta energia jest proporcjonalna do temp. gazu, więc możemy napisać U=C'NT (5.2) gdzie C' to współczynnik proporcjonalności.

Ze wzoru 5.2 wynika, że energia wewnętrzna określonej masy (a więc dla określonej liczby cząsteczek N) gazu doskonałego jest wprost proporcjonalna do jego temp. w skali Kelvina. Oczywiście nie należy zapomnieć,że zależy ona od liczby cząsteczek N a więc od masy gazu."


Resztę napiszę późniaj lub jutro rano bo muszę do szkoły jechać :)


wszystkie oznaczenia typu k,śr powinny być w indeksi dolnym, ale nie wiem czemu nie są

   jakubbi (12-08 08:37)  
No i pięknie, o to walczyłem, zobaczymy co szanowny prowadzący na to powie :)
dziękuję i czekam na ciąg dalszy.

   namyslowianin (12-08 12:27) (moderator) 
"Energię wewnętrzną ciał w innych stanach skupienia lub gazow doskonalych ktorych czasteczki odzialuja miedzy soba nie tylko podczas zderzen nie wyraza sie tak prostym wzorem jak dla gazow doskonalych ale zawsze wzrasta ze wzrostem temperatury.
Energie wenetrzna ciala mozna zmienic przez wykonanie pracy. Kazdy wie ze podczas pompowania detki rowerowej temp. powietrza w pompce rośnie, rosnie wiec energia wewnetrzna powietrza na skutek wykonywanej pracy. Nie jest to jednak jedyny sposob na zmiane energii wewnetrznej.
Jesli zetkniemy ze soba dwa ciala o roznych temperaturach, stwierdzamy, ze po poewnym czasie ich temp. wyrownaly sie. Proces przekazywania energii z jednego ciala do drugiego, spowodowany roznica temperatur mie jest zwiazany z wykonywaniem pracy, a scislej mowiac pracy makroskopowej,. Czasteczki obu cial zderzaja sie. Gdy czasteczka o wyzszej predkosci zderza sie z czasteczka wolniejsza ,to powoduje zmiane jej predkosci - wykonuje prace. Prace wykonane przez poszczegolne czasteczki to tzw. prace mikroskopowe. Jesli przekazywanie energii nastepuje w taki sposob, to mowimy, ze cialu dostarczono ciepło.
DEF 3. Cieplo przekazywane przez uklad o temp. wyzszej ciału o temp. nizszej jest rowne zmianie energii wewnetrznej tego ciala.
"Cieplo" jest nazwa historyczna. Dawniej fizycy uwazali ze ciala zawieraja fluid zwany "cieplikiem", ktory przy zetknieciu cial o roznych temperaturach przeplywa z ciala o wyzszej do ciala o nizszej temp. Obecnie wiemy że taki fluid nie istnieje, a miedzy cialami zachodzi przekaz energii, jednak nazwa "cieplo" dla czesci przekazywanej energii pozostala. Stwierdzenie, ze "cialo posiada cieplo" jest bledne. Cialo moze oddawac lub pobierac cieplo. Jesli nie jest wykonywana praca, to energia wewnetrzna ciala pobierajacego cieplo wzrasta , oddajacego malaje."


i to by bylo na tyle :)

   jakubbi (12-08 16:58)  
Kolego - jesteś wielki. Bardzo Ci dziękuję :)

Dodaj odpowiedź

Uwaga!
Aby móc korzystać z forum, musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się już teraz, u nas podajesz tylko login, hasło i email, a cała rejestracja zajmuje około 30 sekund.
A może zapomniałeś hasło lub login? Nic nie szkodzi, w tej sytuacji pomożemy!

JamnikFORUM ver. 2.0
© 2005-2006 Bartłomiej Śpionek "Jamnik"

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Regulamin Forum
Samouczex TEX'a
 
 I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 11
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione.
Obsługa informatyczna