fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Forum > Przeglądanie postów
Fizyka - Szkoła Średnia
 Temat:|Dodał:|Odp:|Wyśw:|Data dod.:
 Drodzy Fizycy (np.Namyslowianin) - GRAWITACJA =] karorek37193 04-03 14:40


   karorek (04-03 14:40)  
Proszę o pomoc w rozwiązaniu 3 zadań z pola grawitacyjnego. Rozwiązywałem je sam, ale wątpię czy wyniki są poprawne. Przoszę bardzo o pomoc, jeżeli nie przy wszystkich, to przynajmniej przy jednym z tych zadań. A więc, oto one:

1. Mając dane przyspieszenie ziemskie na biegunie gb=9,83 m/s2, RZ=6,37*103 km i Tdoby gwiazdowej=86164s, oblicz ile razy prędzej niż obecnie powinna obracać się Ziemia, aby na równiku ciała ważyły o połowę mniej niż na biegunie. Przyjmij, że Ziemia ma kształt kuli.

Czy zrobić to tak jak tutaj: http://fizyka.org/?zadania,11,6, a następnie wyznaczyć z v=2\piR / T i obliczyć stosunek v"teoretycznej" do vobrotu Ziemi wokół jej osi, czy zrobić to jakoś inaczej?

2. Oblicz pracę W potrzebną do przemieszczenia ruchem jednostajnym ciała o m=1 kg z powierzchni Ziemi na h=2R nad nią. RZ=6,37*103, g=9,81 m/s2

Czy mogę obyć się bez masy Ziemi? Czy wyznaczyć siły grawitacji dla obu przypadków mniej więcej tak jak tutaj: http://fizyka.org/?zadania,11,7 , po czym otrzymać:
F2R=mgR / 9R2= mg / 9R = GMm / (3R)2, a następnie GMm=F2R*9R2 i w końcu W =GMm(1/rB - 1/rA) = GMm(1/3R - 3/3R) = GMm (-2 / 3R) itd.?
Czy jest to dobrze czy źle?

3. Oblicz pracę, jaką wykona pole grawitacyjne Słońca nad Ziemią w czasie 6 miesięcy (pół roku).

Czy (przyjmując, że orbita ziemska jest okręgiem, a śr. odległość Ziemi od S. = R, masa S.=M, masa Z.=m) praca W = GMm(1/R - (1/R)) = GMm*0=0?
Czy to jest poprawnie i czy można to rozwiązać bez danych mas Ziemi i Słońca?
EDIT: Zdaje mi się, że praca równa będzie zeru, ponieważ Ziemia będzie poruszała się po powierzchni ekwipotencjalnej. Wtedy obędzie się bez obliczeń i mas ciał niebieskich. Najpierw ubzdurało mi się, że odległość to wielkość wektorowa, poprawiłem w moich "obliczeniach" :P

Proszę o szybką odpowiedź. Jest to dla mnie naprawdę ważne. Potrzebuję to już na dzisiaj, niestety. Dziękuję z góry oczywiście :]

   karorek (04-03 21:03)  
Proooszę :(


   karorek (04-03 21:51)  
I jeszcze jedno. Oblicz promień orbity satelity stacjonarnego umieszczonego nad wybranym pktem równika, jeżeli okres obrotu Ziemi wokół własnej osi trwa ok. T=24h.

Z rozwiązania w książce wynika, że g=\omega[sup2[/sup]R, po przekształceniach R = gT2 / 4\pi2. Ale przecież na wysokości satelity stacjonarnego natężenie (przyspieszenie) będzie różne od g. Proszę o pomoc! :)

   karorek (04-19 21:52)  
Wasze zainteresowanie mnie powala! Ale już nieaktualne :/

Dodaj odpowiedź

Uwaga!
Aby móc korzystać z forum, musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się już teraz, u nas podajesz tylko login, hasło i email, a cała rejestracja zajmuje około 30 sekund.
A może zapomniałeś hasło lub login? Nic nie szkodzi, w tej sytuacji pomożemy!

JamnikFORUM ver. 2.0
© 2005-2006 Bartłomiej Śpionek "Jamnik"

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Regulamin Forum
Samouczex TEX'a
 
 Prawo ohma [0]
I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 25
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione.
Obsługa informatyczna