fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Teoria fizyki > Pole grawitacyjne

Fizyka - Teoria - Pojęcie pola. Pole centralne a pole jednorodne

Za chwilę spotkamy się z bardzo ważnym pojęciem w fizyce, mianowicie z pojęciem pola.

Zacznijmy od przykładu. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy piękną długonogą brunetką i znajdujemy się w jakiejś pustej przestrzeni. Brunetka będzie inaczej zachowywać się, gdy będzie sama, jeszcze inaczej, gdy pojawi się jakiś przystojniak, a jeszcze inaczej, gdy pojawi się kilku przystojniaków. Jeżeli jakiś przystojniak jest daleko, brunetka go nie zauważy i nie będzie wpływał on na jej zachowanie. O co chodzi? Ano właśnie pole to przestrzeń wokół jakiegoś ciała (brunetka), które zmienia swoją właściwość (np. brunetka wzdycha) wobec innych ciał (przystojniacy) zgodnie z jakąś zasadą.

Mamy dwa ciała o jakiś masach, które mają wokół siebie pola. Gdy te ciała są blisko, pola te nachodzą na siebie, tworząc nowe pole. Im bliżej jesteśmy tych ciał, tym natężenie pola jest mocniejsze, siła grawitacji wzrasta (zmieniają się właściwości pola). No właśnie, powiedzmy coś o polu grawitacyjnym.

Ciało posiadające masę wytwarza wokół siebie pole grawitacyjne. Jeżeli w polu tym znajdzie się inne ciało mające masę, to na ciało będzie działać siła grawitacji (ciążenia) pochodząca od pola grawitacyjnego. Zatem pole grawitacyjne możemy zdefiniować jako przestrzeń, w której działają siły na ciała obdarzone masą.


Ważnym pojęciem są linie sił pola. Wyobraźmy sobie ciało o masie M w kształcie kuli. Umieśćmy w jej pobliżu w punkcie A odległym o r od jej środka jakieś małe ciało o masie m << M, które będziemy nazywać ciałem próbnym (masą próbną). Na ciało próbne w punkcie A działa siła ciężkości

Jeżeli ciało próbne przeniesiemy do punktu B, to będzie na nie działać większa siła F', ale jej kierunek się nie zmieni.


W ogólnym przypadku linią sił nazywamy linię, wzdłuż której działają siły na ciało próbne. Takich linii w otoczeniu kuli możemy nakreślić bardzo dużo, są one rozmieszczone promieniście. W przypadku, gdy mamy do czynienia z niedużymi obszarami w pobliżu powierzchni Ziemi, można przyjąć, że linie są równoległe do siebie i prostopadłe do powierzchni Ziemi. Takie pole, w którym linie sił są równoległe, nazywamy polem jednorodnym.


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Termodynamika [1]
Narciarz zjeżdza ze stoku [0]
Dynamik ruchu materianego po okręgu [0]
Pytanie na temat oporności [1]
Szybko Pomocy!! [1]
 
Fizyka Jamnika i jej kontrahenci używają plików cookies m.in. w celach: reklamowych, statystycznych oraz świadczenia usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.
Więcej szczegółów na stronie "Polityka Prywatności".
OK
 
© 2003-2017 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 51
e-deklaracje:Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna