fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Teoria fizyki > Kondensator

Fizyka - Teoria - Dielektryk w polu elektrycznym

Dielektryk to ciało, w którym ładunki nie mogą się przemieszczać, nie posiada więc swobodnych elektronów. Elektrony znajdujące się w izolatorach są związane z atomami i cząsteczkami. Gdy dielektryk znajdzie się w polu elektrostatycznym, może zachodzić przemieszczanie się elektronów, ale tylko w obrębie cząsteczki. Np. gdy dielektryk jest między płytkami naładowanego kondensatora, elektrony chcą się znaleźć możliwie blisko płytki dodatniej. Cząsteczka staje się tzw. dipolem elektrycznym, czyli układem dwóch ładunków o jednakowej wartości i o przeciwnych znakach. Jeżeli dielektryk ma dipolową budowę cząsteczek w nieobecności pola elektrostatycznego zewnętrznego, to w polu naładowanego kondensatora zachodzi uporządkowywanie się tych cząsteczek - dipoli.


Dielektryk o niedipolowej budowie cząsteczek w nieobecności pola zewnętrznego ma cząsteczki z równomiernie rozłożonymi ładunkami.

W dielektryku o dipolowej budowie cząsteczek cząsteczki - dipole w nieobecności zewnętrznego pola są ułożone chaotycznie.

Dielektryk o niedipolowej budowie cząsteczek w obecności pola zewnętrznego ma cząsteczki z uporządkowanymi ładunkami - dipolami.

W dielektryku o dipolowej budowie cząsteczek cząsteczki - dipole w obecności pola zewnętrznego są uporządkowane.


W jednym i w drugim rodzaju dielektryków w obecności zewnętrznego pola elektrostatycznego dochodzi do porządkowania cząsteczek - dipoli. Jest to tzw. polaryzacja dielektryka. W spolaryzowanym dielektryku powstaje jego własne pole elektrostatyczne. To wewnętrzne pole w dielektryku jest zwrócone zawsze przeciwnie do pola zewnętrznego. Dlatego też dochodzi do osłabienia pola wypadkowego, czyli do zmniejszenia natężenia.


Ponieważ ładunek na płytkach kondensatora nie zmienia się wskutek wsunięcia między płytki dielektryka, napięcie między płytkami maleje (E = U / d). Na podstawie definicji pojemności kondensatora (C = Q / U) widzimy, że przy stałym ładunku, a malejącym napięciu, włożenie między płytki dielektryka zwiększa pojemność kondensatora.

Iloraz pojemności kondensatora z dielektrykiem do pojemności tego kondensatora, gdy między płytkami jest próżnia, jest miarą względnej przenikalności dielektrycznej środowiska, zwanej też stałą dielektryka.


C - pojemność kondensatora z dielektrykiem między płytkami
C0 - pojemność kondensatora z próżnią między płytkami


Zobacz też: Skutki wprowadzenia dielektryka między okładki kondensatora próżniowego Zadanie 6 Zadanie 7 Zadanie 13 Zadanie 14


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Rozwiązane zadania dotyczące tego działu
Pole elektrostatyczne
 
 Termodynamika [1]
Narciarz zjeżdza ze stoku [0]
Dynamik ruchu materianego po okręgu [0]
Pytanie na temat oporności [1]
Szybko Pomocy!! [1]
 
Fizyka Jamnika i jej kontrahenci używają plików cookies m.in. w celach: reklamowych, statystycznych oraz świadczenia usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.
Więcej szczegółów na stronie "Polityka Prywatności".
OK
 
© 2003-2017 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 50
e-deklaracje:Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna