fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Teoria fizyki > Kinematyka ruchu obrotowego

Fizyka - Teoria - Przyspieszenie dośrodkowe

Spójrzmy na punkt trzeci naszego rozdziału. Piszę tam, że ruch jednostajny po okręgu to taki ruch, w którym wartość prędkości liniowej jest stała. No dobrze - ale z drugiego rozdziału wszyscy wiemy (mam nadzieję), że jeśli prędkość jest stała, to nie ma przyspieszenia...
A jednak w tym rodzaju ruchu jest. Spróbujmy rozważyć ten problem.

Pamiętacie ten obrazek? Tak, był on też w punkcie drugim. Spójrzmy na dwa zapisy prędkości obok rysunku. Prędkości te mają jednakowe wartości liczbowe, ale RÓŻNE kierunki. Oczywiście dlatego te wektory są różne. Jeśli wektory prędkości v1 i v2 nie są sobie równe, to ich różnica, czyli przyrost prędkości Δv jest różny od zera i wobec tego istnieje przyspieszenie wyrażane wzorem:


Z rysunku widać, że wektor Δv jest równy:


Przyspieszenie to nazywamy dośrodkowym, bo kierunek wektora przyrostu prędkości Δv, a tym samym przyspieszenie, dąży do kierunku promienia, zwrot zaś jest ku środkowi okręgu (lepiej to widać dla mniejszych odległości punktów, z których wychodzą wektory v1 i v2).

Na koniec podam wzór na przyspieszenie dośrodkowe (dokładne wyprowadzenie tego wzoru znajdziesz w dziale Wyprowadzenia):I na koniec zgrabnie to wszystko podsumujmy:
1. wektor prędkości liniowej jest styczny do okręgu, a wektor przyspieszenia dośrodkowego jest zwrócony ku środkowi okręgu. Jest więc prostopadły do wektora prędkości liniowej,
2. przyspieszenie jest konsekwencją zmiany kierunku prędkości, a nie zmiany wartości prędkości.


Zobacz też: Przyspieszenie


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Termodynamika [1]
Narciarz zjeżdza ze stoku [0]
Dynamik ruchu materianego po okręgu [0]
Pytanie na temat oporności [1]
Szybko Pomocy!! [1]
 
Fizyka Jamnika i jej kontrahenci używają plików cookies m.in. w celach: reklamowych, statystycznych oraz świadczenia usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.
Więcej szczegółów na stronie "Polityka Prywatności".
OK
 
© 2003-2017 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 40
e-deklaracje:Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna