fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona g³ówna > Artyku³y - Fizyka > Sondy kosmiczne Pioneer
Wariacje grawitacji

Wystrzelone 33 lata temu sondy kosmiczne Pioneer lec± niezupe³nie tak, jak przewidywano. Czy¿by ujawni³o siê nieznane dot±d oblicze grawitacji?

Data 2 marca 1972 r. by³a jedn± z najwa¿niejszych w dziejach podboju kosmosu. Wtedy to na szczycie potê¿nej rakiety Atlas Centaur wyniesiony zosta³ w kosmos próbnik Pioneer 10 – pierwsze dzie³o ludzkich r±k, które mia³o opu¶ciæ granice Uk³adu S³onecznego, by po dwóch milionach lat lotu dotrzeæ w okolicê gwiazdy w gwiazdozbiorze Byka. Trzy miesi±ce pó¼niej w jego ¶lady polecia³ Pioneer 11, którego ostatecznym celem, po czterech milionach lat lotu, mia³ byæ gwiazdozbiór Or³a. Do obu sond przymocowano plakietki przedstawiaj±ce mê¿czyznê i kobietê na tle rysunku próbnika, które mia³y wskazaæ obcym, ¿e twórc± próbników jest cywilizacja zamieszkuj±ca trzeci± planetê Uk³adu S³onecznego.

Jednak nie kontakt z obcymi czy pierwszy w dziejach ludzko¶ci lot do gwiazd by³y zasadniczym celem misji Pioneerów. W grudniu 1973 r. jedna z sond minê³a w odleg³o¶ci nieco ponad 100 tys. km Jowisza, najwiêksz± planetê Uk³adu S³onecznego. Wykona³a wtedy znakomitej jako¶ci zdjêcia oraz badania, które dowiod³y, ¿e powierzchni± tej planety jest wielki ocean. Pioneer 11 zbli¿y³ siê do Jowisza na niewiele ponad 40 tys. km (na takiej wysoko¶ci nad Ziemi± kr±¿± tzw. satelity geostacjonarne bêd±ce podstaw± globalnych systemów ³±czno¶ci i telewizji nadawanej z orbity), a potem polecia³ na spotkanie z nastêpn± planet±, Saturnem, fotografuj±c jego powierzchniê, pier¶cienie i ksiê¿yce.

Oba Pioneery przesy³a³y na Ziemiê dane przez wiele kolejnych lat, eksploruj±c zewnêtrzne obszary Uk³adu S³onecznego. Pioneer 11 zamilk³ we wrze¶niu 1995 r., za¶ ostatni kontakt z Pioneerem 10 mia³ miejsce w kwietniu 2002 r. W chwili wysy³ania ostatnich sygna³ów oba próbniki znajdowa³y siê w odleg³o¶ci od S³oñca osiemdziesiêciokrotnie wiêkszej ni¿ Ziemia, kilkakrotnie dalej ni¿ Pluton. I w³a¶nie ta odleg³o¶æ oraz d³ugi okres sprawno¶ci urz±dzeñ nawigacyjnych pozwoli³y uczonym dokonaæ sensacyjnej obserwacji: Pioneery nie by³y tam, gdzie byæ powinny zgodnie z prawami rz±dz±cymi przyrod±, wed³ug naszej obecnej wiedzy. Trajektoria obu sond odchyli³a siê od przewidzianej teoretycznie o kilkaset tysiêcy kilometrów. Co wiêcej – okaza³o siê, ¿e przyczyn± tego odchylenia jest nieznana dotychczas, skierowana ku S³oñcu, niewielka sta³a si³a.

Na pocz±tku lat osiemdziesi±tych John Andersen, fizyk z Jet Propulsion Laboratory, pierwszy zwróci³ uwagê na dziwne zachowanie Pioneerów. Analizuj±c dane nadchodz±ce z obu sond Andersen zauwa¿y³, ¿e z torami ich lotu jest co¶ nie w porz±dku: Pioneery lecia³y coraz wolniej. Pocz±tkowo przyj±³ najbardziej prawdopodobn± hipotezê: mo¿liw± przyczyn± odchylenia od przewidywanej trajektorii jest b³±d w rachunkach, nieuwzglêdnienie wp³ywu planet, a mo¿e samo funkcjonowanie zainstalowanych na ich pok³adzie urz±dzeñ? Trwaj±ce wiele kolejnych lat analizy pokaza³y jednak, ¿e wszystkie te przypuszczenia s± b³êdne. Obliczenia powtórzono wielokrotnie, analizowano ró¿norakie mo¿liwo¶ci, jak efekty spowodowane rozgrzewaniem baterii j±drowej zasilaj±cej próbniki czy ci¶nienie wywierane na sondy przez odbierane i wysy³ane sygna³y radiowe, ale ¿adna z nich nie mog³a byæ odpowiedzialna za zmianê trajektorii.

Po ponad dwudziestu latach ¿mudnej pracy w 2002 r. Andersen z paroma wspó³pracownikami opublikowa³ wyniki swoich badañ w jednym z najbardziej presti¿owych periodyków fizycznych „The Physical Review”. Chocia¿ wci±¿ oficjalnie g³ównym podejrzanym jest niezauwa¿ony efekt zwi±zany z dzia³aniem urz±dzeñ pok³adowych, przes³anie artyku³u jest proste: anomalne zachowanie Pioneerów wydaje siê ¶wiadczyæ, ¿e co¶ dziwnego dzieje siê z grawitacj±!

Si³a grawitacji jest najlepiej znan± z codziennego do¶wiadczenia i jednocze¶nie najbardziej tajemnicz± ze wszystkich si³, które obserwujemy w przyrodzie. W XVII w. Isaac Newton zapisa³ siê na zawsze w historii nauki, wyja¶niaj±c, ¿e przyczyn± spadania jab³ka i ruchu Ziemi dooko³a S³oñca jest ta sama si³a grawitacji. Trzy wieki pó¼niej Albert Einstein zrozumia³, tworz±c tym samym podwaliny wspó³czesnej astrofizyki i kosmologii, ¿e grawitacji odpowiada zakrzywienie przestrzeni i czasu. Ale obie te wielkie teorie, Newtona i Einsteina, staj± siê wobec anomalii lotu Pioneerów zupe³nie bezradne. Coraz wiêcej fizyków sk³onnych jest s±dziæ, ¿e te anomalie s± przejawem istnienia nowego, nieznanego oblicza grawitacji. Sk³ania ich do tego pogl±du równie¿ fakt istnienia podobnego, niewyt³umaczonego efektu ju¿ nie w ¶wiecie próbników kosmicznych, ale w znacznie wiêkszej skali: galaktyk i ca³ego kosmosu.

Mniej wiêcej w tym samym czasie, kiedy Andersen zacz±³ analizowaæ dane sp³ywaj±ce z Pioneerów, izraelski astrofizyk Mordehai Milgrom zainteresowa³ siê obserwowanym ruchem gwiazd na peryferiach odleg³ych galaktyk. Ku jego zdziwieniu okaza³o siê, ¿e równie¿ gwiazdy te poruszaj± siê w sposób przecz±cy przewidywaniom teorii grawitacji: ruch ten charakteryzuje siê okre¶lon± skal± przyspieszenia o warto¶ci bardzo podobnej do anomalnego przyspieszenia Pioneerów. ¯eby by³o jeszcze ciekawiej, w ostatnich latach okaza³o siê, i¿ ca³y nasz Wszech¶wiat rozszerza siê coraz szybciej. I znów warto¶æ tego przyspieszenia jest mniej wiêcej taka, jak anomalne przyspieszenie Pioneerów. Mamy wiêc do czynienia z pojawieniem siê podobnego efektu przyspieszania w trzech sytuacjach: na obrze¿ach Uk³adu S³onecznego, przyspieszenia galaktyk i Wszech¶wiata; wtedy, gdy si³a newtonowskiej czy te¿ einsteinowskiej grawitacji staje siê bardzo s³aba.

Czy mo¿e to byæ dzie³em przypadku? Trudno w to uwierzyæ! A jednak okazuje siê, ¿e znalezienie teorii, która by³aby w stanie opisaæ te zjawiska, jest niezwykle trudne. W ostatnich latach zaproponowano wiele modyfikacji teorii grawitacji, ¿adna z nich jednak nie okaza³a siê w pe³ni satysfakcjonuj±ca. Tajemnicze przyspieszenie Pioneerów nadal stanowi dla fizyków nierozwi±zan± zagadkê.

A mo¿e anomalii Pioneerów po prostu nie ma? W koñcu zaobserwowano j± tylko w kilku przypadkach. Aby siê o tym przekonaæ, nale¿a³oby sprawdziæ, czy anomalne przyspieszenie dotyczy równie¿ innych cia³ niebieskich naszego Uk³adu S³onecznego. Nie jest to jednak proste. I choæ mo¿e wydawaæ siê dziwne, to po kilku tysi±cleciach istnienia astronomii nie znamy torów planet zewnêtrznych (dla których efekt anomalnego przyspieszenia móg³by mieæ miejsce) wystarczaj±co dok³adnie, by przeprowadzaæ rozstrzygaj±ce testy. Z kolei na tor lotu komet wp³yw ma tak wiele zjawisk fizycznych, zachodz±cych we wnêtrzu i otoczeniu ich j±der, ¿e precyzyjne pomiary s± prawie niemo¿liwe. Pozostaj± planetoidy, ale ich obserwacja ze wzglêdu na ma³e rozmiary jest niezwykle trudna.

Trzeba wiêc powtórzyæ misjê Pioneerów u¿ywaj±c ma³ych sond, których jedynym zadaniem by³by lot poza granice Uk³adu S³onecznego i przekazywanie na Ziemiê bardzo dok³adnych danych o swoim po³o¿eniu. Projekty takich misji rozwa¿ane s± powa¿nie przez Europejsk± Agencjê Kosmiczn± i NASA. Poniewa¿ jednak przyjmuje siê, ¿e nastêpne Pioneery powinny cechowaæ siê oko³o tysi±ckrotnie wiêksz± dok³adno¶ci± pomiarów, nie mo¿na zapewne spodziewaæ siê rozpoczêcia ich misji przed rokiem 2010, a pierwszych wyników przed 2015 r.

Wielokrotnie w dziejach nauki okazywa³o siê, ¿e pocz±tkiem wielkich, prze³omowych odkryæ by³y przypadkowe obserwacje. Je¶li wiêc anomalia Pioneerów naprawdê istnieje i zostanie to dowiedzione, bêdzie to kolejne potwierdzenie starej prawdy, ¿e niezale¿nie od aktualnego stanu naszej wiedzy przyroda w ka¿dej chwili mo¿e nas zaskoczyæ.

(Prof. dr hab. Jerzy Kowalski-Glikman, UWr, na podstawie "Polityki")


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Do¶wiadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Prawo ohma [0]
I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencja³ spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 22
Wszystkie artyku³y i publikacje znajduj±ce siê w portalu Fizyka Jamnika s± chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materia³ów bez naszej zgody jest zabronione.
Obs³uga informatyczna