fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona g³ówna > Artyku³y - Fizyka > Uwaga! Promieniowanie!
Uwaga! Promieniowanie!

Czaszka i uciekaj±cy cz³owiek na czerwonym tle maj± dobitniej ostrzegaæ przed radiacj± ni¿ dotychczasowa czarna trójlistna koniczynka na tle ¿ó³tym.

Miêdzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) nie zamierza jednak wycofywaæ z u¿ytku starego znaku (sama koniczynka zosta³a zreszt± wykorzystana tak¿e na nowym).

Zanim czerwony trójk±t ostrzegawczy zosta³ wprowadzony w ¿ycie, przez piêæ lat testowano go w¶ród ponad 1,5 tys. osób w ró¿nym wieku, ró¿nych zawodów i z ró¿nych kultur. IAEA jest przekonana, ¿e symbol jest bardzo wyra¼nym ostrze¿eniem i w pe³ni oddaje zagro¿enie promieniowaniem.

IAEA, International Atomic Energy Agency, Miêdzynarodowa Agencja Energii Atomowej to agenda ONZ do spraw pokojowego wykorzystania energii j±drowej. Siedzib± IAEA jest Wiedeñ. Powsta³a w 1957, pocz±tkowo zrzesza³a 26 pañstw, obecnie nale¿y do niej wiêkszo¶æ pañstw - cz³onków ONZ. Ka¿dy kraj cz³onkowski posiada organ rz±dowy wspó³pracuj±cy z Agencj± (w Polsce jest to Pañstwowa Agencja Atomistyki). IAEA zarz±dzana jest przez Radê Gubernatorów, w której zasiadaj± przedstawiciele pañstw cz³onkowskich, Dyrektora Generalnego i Sekretariat.

Swoje cele statutowe Agencja realizuje m.in. udzielaj±c pomocy ekspertów atomowych krajom rozwijaj±cym siê, przyznaj±c stypendia umo¿liwiaj±ce kszta³cenie przez te kraje w³asnych kadr, wspomagaj±c materialnie programy badawcze realizowane przez kraje cz³onkowskie, organizuj±c wymianê naukow± (wydawnictwa, sympozja, konferencje) oraz prowadz±c badania w dziedzinie wzrostu szeroko rozumianego bezpieczeñstwa obiektów j±drowych. Posiada laboratoria naukowe w Seibersdorfie (Austria) i Monako oraz miêdzynarodowy o¶rodek fizyki teoretycznej w Trie¶cie.

Przy wspó³pracy ze stomatolog Szczecin


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Do¶wiadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Prawo ohma [0]
I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencja³ spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 29
Wszystkie artyku³y i publikacje znajduj±ce siê w portalu Fizyka Jamnika s± chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materia³ów bez naszej zgody jest zabronione.
Obs³uga informatyczna