fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > Jak zaplanować odrabianie lekcji?
Jak zaplanować odrabianie lekcji?

Odrabianie lekcji jest dla większości dzieci obowiązkiem, który nie budzi entuzjazmu. Jednak dzięki kilku krokom można sprawić, że pociecha będzie podchodzić do tego bez zbędnego stresu, a nawet z większymi chęciami. Jak zaplanować odrabianie zadań domowych, aby było to możliwe? Serdecznie zachęcamy do sprawdzenia porad, które rekomendują doświadczeni pedagodzy.

Najpierw odpoczynek

Choć mogłoby się wydawać, że zrobienie lekcji tuż po powrocie ze szkoły jest dobrym pomysłem to... może być zupełnie odwrotnie. Trzeba mieć na uwadze, że pociecha po kilku godzinach spędzonych w szkole ma prawo być zmęczona. Sprawia to, że trudniej o koncentrację, która jest przecież niezbędna podczas odrabiania prac domowych.

Najlepiej dać więc czas na odpoczynek, który powinien obejmować wartościowy, przyjemny relaks. Odradza się jednak, aby było to oglądanie telewizji lub granie na komputerze, gdyż od takich aktywności dziecko będzie bardzo trudno oderwać.

Określenie czasu odrabiania zadań

Odkładanie odrabiania pracy domowej może skończyć się tym, że zostanie ona zrobiona bardzo późno, tuż przed snem, albo - co gorsza - wczesnym rankiem przed udaniem się do szkoły. Dlatego dobrym sposobem jest to, aby odrabianie lekcji odbywało się o stałej porze. Sprawi to, że każdy dzień będzie miał podobny rytm i pozwoli zminimalizować ewentualny stres.

Planowanie przerw

W przypadku starszych dzieci czas nauki najpewniej będzie dłuższy, dlatego warto z góry określić czas na przerwy. 5-10 minut na rozciągnięcie się, a także uzupełnienie płynów to doskonały sposób, aby nabrać siły. W tym zakresie można wykorzystać metodę Pomodoro, czyli nauki w 25-minutowych sprintach, po których występuje właśnie około 5-10 minut przerwy.

Przygotowanie miejsca do nauki

Nie ma nic gorszego niż odrabianie lekcji... na kolanie. Należy unikać także źródeł hałasu sprawiających, że trudno o skupienie. Dlatego gdy odrabiamy zadania domowe, najlepiej wyłączyć telewizor i komputer, a także zaaranżować dziecku przyjemny kącik do nauki. Powinno być to miejsce przy dopasowanym pod względem wysokości stole lub biurku, z minimalną liczbą rozpraszaczy (takich jak smartfon).

Aby takie miejsce stało się jeszcze przyjemniejsze i dobrze kojarzyło się dziecku, warto zadbać o jego udekorowanie, np. zgodnie z porą roku lub zbliżającym się wydarzeniem. Przykładem może być Halloween, gdy dziecko samo udekoruje swoje miejsce do nauki zgodnie z tą tematyką.

Wspieranie dziecka

W przypadku odrabiania pracy domowej zdarzają się zagadnienia, których pociecha nie rozumie i przez to nie jest w stanie wykonać zadania. Dlatego też warto być w pobliżu po to, aby pomóc w wyjaśnieniu konkretnych zagadnień. Oczywiście nie należy odrabiać zadania za dziecko, gdyż wartość edukacyjna odrobionego w ten sposób zadania będzie żadna.

Sprawdzanie zadania

Celem odrabiania lekcji jest to, aby dziecko powtórzyło i utrwaliło materiał. Oczywiście większość zadań jest sprawdzanych w szkole z pomocą nauczyciela. Warto jednak dziecku od razu zapewnić feedback, czyli sprawdzić, czy zadania zostały rozwiązane poprawnie. Jeśli niektóre odpowiedzi są błędne, to szybkie wyjaśnienie pomyłek pozwoli dziecku zrozumieć, jakich błędów nie popełniać w przyszłości.

Jak zaplanować odrabianie lekcji? Jak widać warto określić pewien schemat działania i stworzyć dziecku takie środowisko do odrabiania zadań, aby było ono przyjemne, ale i pozwalało na pełne skupienie się.

Materiał Partnera, fot. pixabay.com


Data dodania: 2023-11-09


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Prawo ohma [0]
I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 10
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione.
Obsługa informatyczna