fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > Zastosowanie grafenu w elektronice - nowe perspektywy
Zastosowanie grafenu w elektronice - nowe perspektywy

Grafen, cieniutki, jednoatomowy arkusz węgla, jest materiałem, który zrewolucjonizował świat nauki i technologii. Jego unikalne właściwości i niesamowita wytrzymałość, otwierają nowe perspektywy w dziedzinie elektroniki. Z kolei szkło krzemianowe to materiał o wielu niezwykłych właściwościach.

I chociaż na pierwszy rzut oka, nic ich nie łączy, to są one materiałami, z których mogą powstawać innowacyjne rozwiązania technologiczne. Nad takimi rozwiązaniami pracuje Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki - Łukasiewicz. Sprawdź, jakie niesamowite rzeczy powstają w pracowni tego Instytutu.

Jak powstaje szkło krzemianowe

Szkło krzemianowe (https://imif.lukasiewicz.gov.pl/szkla-krzemianowe-2/), to produkt procesu, który łączy w sobie zarówno starożytną sztukę szklarstwa, jak i nowoczesne techniki inżynieryjne. To nie jest zwykłe szkło, które widzimy na co dzień w oknach czy szklankach. To materiał o wyjątkowych właściwościach, który jest kluczowy dla wielu dziedzin nauki i technologii.

Produkcja szkła krzemianowego zaczyna się od krzemu, który jest stopiony w specjalnym piecu pod ogromną temperaturą. W piecu krzem przechodzi transformację z krystalicznego półprzewodnika do amorficznego ciała stałego - szkła krzemianowego.

Ale to nie koniec procesu. Szkło krzemianowe musi jeszcze przejść przez etap witryfikacji, czyli zeszklenia, polegającego na szybkim chłodzeniu, które zamyka strukturę molekularną szkła, nadając mu jego ostateczne, unikalne właściwości. To właśnie dzięki temu procesowi, szkło krzemianowe jest tak przejrzyste i idealnie nadaje się do przesyłania i manipulowania światłem w technologii fotoniki.

Grafen w elektronice - nowe możliwości

Grafen (https://imif.lukasiewicz.gov.pl/grafen/) to jednoatomowa warstwa węgla, którego niezwykłe właściwości otwierają drzwi do nowych, niezbadanych jeszcze obszarów w dziedzinie elektroniki. Wyobraź sobie urządzenia elektroniczne tak cienkie jak folia, a jednocześnie niezwykle wytrzymałe. Albo baterie, które ładują się w mgnieniu oka i trzymają naładowanie na nieporównywalnie dłużej niż obecne technologie. To wszystko, i jeszcze więcej, jest możliwe dzięki grafenowi.

W dobie, gdy poszukiwane są coraz bardziej zaawansowane i efektywne technologie, staje się on kluczowym elementem przyszłości elektroniki. Jego potencjał jest ogromny, a możliwości zastosowań praktycznie nieograniczone. Właśnie dlatego tak ważne jest dalsze badanie i rozwijanie technologii związanych z grafenem. Nasi badacze opracowują technologię wytwarzania czystego, wysokojakościowego grafenu płatkowego, a także epitaksjalnego.

Badania nad rozwojem grafenu prowadzi m.in. Instytut Mikroelektroniki Łukasiewicz, który jest jednym z czołowych ośrodków badawczych w Polsce, specjalizującym się w technologiach przyszłości, takich jak grafen. Dzięki zaawansowanym badaniom i innowacyjnym rozwiązaniom, Instytut przyczynia się do rozwoju technologii grafenowych, które mają potencjał zrewolucjonizować świat elektroniki. Mamy nadzieję, że stanie się to już niedługo!

Materiał Partnera, fot. pexels.com


Data dodania: 2023-11-28


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Prawo ohma [0]
I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 14
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione.
Obsługa informatyczna