fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona g³ówna > Artyku³y - Fizyka > Katastrofa w Czarnobylu > Grzebanie reaktora
Czarnobyl - Grzebanie reaktora

Zawalenie siê starego sarkofagu grozi now± katastrof± w Czarnobylu. Os³ona przepuszcza deszcz i topniej±cy ¶nieg, co os³abia konstrukcjê. Jednak ju¿ w tym roku in¿ynierowie rozpoczn± pracê nad przesuwan±, podobn± do hangaru, budowl±, która ma kosztowaæ 800 milionów dolarów i odizoluje ruinê do czasu opracowania ostatecznego rozwi±zania.

Po 10 latach negocjacji w roku 2006, dwadzie¶cia lat po katastrofie, rozpocz±æ siê ma budowa nowego sarkofagu opracowanego przez Battelle Memorial Institute, Bechtel Group, Electricite de France i Czarnobylsk± Elektrowniê J±drow±. Bêdzie on d³u¿szy od boiska pi³karskiego oraz wy¿szy od Statuy Wolno¶ci w Nowym Jorku (czy Ko¶cio³a Mariackiego w Krakowie).
Zaprojektowany jako ogromne stalowe sklepienie - najwiêksza ruchoma konstrukcja, jaka kiedykolwiek powsta³a - z uwagi na bezpieczeñstwo bêdzie on zbudowany poza obecnym sarkofagiem, a nastêpnie nasuniêty na w³a¶ciwe miejsce.

Oczekuje siê, ¿e budowa potrwa 4-5 lat i nie bêdzie ³atwa. Po katastrofie paliwo z reaktora i radioaktywne odpady zakopywano, gdzie popadnie wokó³ sarkofagu, w miejscach gdzie robotnicy bêd± teraz musieli robiæ wykopy pod fundamenty.
Gdy ju¿ sarkofag znajdzie siê na miejscu, zdalnie sterowane d¼wigi umo¿liwi± in¿ynierom skrupulatne rozebranie starego. Stary sarkofag nale¿y rozebraæ, poniewa¿ jego ewentualne zawalenie wewn±trz powsta³ej budowli, mog³oby j± uszkodziæ. Natomiast pogruchotany reaktor i tony zawartego w nim paliwa j±drowego, zbyt radioaktywne, by je ruszaæ nawet z daleka, pozostan± na razie tam, gdzie s±.


Kilkaset metrów od uszkodzonego reaktora, wznoszone bêd± metalowe ³uki (1), które po³±czone zostan± (2) w jedn± strukturê. Konstrukcja o wymiarach 150 na 250 m zostanie nasuniêta (3) na miejsce po betonowych szynach. Bêdzie ona wy¿sza o 25 m od Ko¶cio³a Mariackiego.

(opracowano na podstawie National Geographic)


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Do¶wiadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Katastrofa w Czarnobylu
 
 Prawo ohma [0]
I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencja³ spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 10
Wszystkie artyku³y i publikacje znajduj±ce siê w portalu Fizyka Jamnika s± chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materia³ów bez naszej zgody jest zabronione.
Obs³uga informatyczna