fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > Kropla wody
Kształt kropli wody

Czy kropla wody ma naprawdę kształt kropli, czyli łezki, dlaczego nalewając herbatę z dzbanka często plamimy obrus i w jaki sposób znajomość praw fizyki może pomóc w zrobieniu efektownych sztuczek?

Wszystko to tłumaczył dr Witold Urbanik podczas wykładu wygłoszonego na zakończenie IX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Legnicy.

Podczas prezentacji, zatytułowanej "Fizyka w kuchni i łazience", doktor wyjaśniał codzienne zjawiska i przedstawiał proste eksperymenty. Odwoływał się przy tym do podstawowych twierdzeń i praw fizyki.

"Fizyka jest instrukcją obsługi świata, który nas otacza. Choć zdaję sobie sprawę, że niestety nie zawsze łatwą i nie zawsze chętnie czytaną. Kupując jakiś sprzęt, zamiast wczytywać się w instrukcję, wolimy go od razu wypróbować, dlatego ja też zachęcam do prób i eksperymentów" - mówił Urbanik.

Pierwszy eksperyment polegał na napełnieniu szklanki wodą, a następnie przykryciu jej kartką papieru i odwrócenia do góry dnem. Doktor zapewnił, że to nie iluzja, ale proste prawa fizyki sprawiają, że woda nie wylewa się. Wyjaśnił, że powietrze wywiera określone ciśnienie i siła z jaką działa na kartkę papieru jest większa niż ciężar wody" ? powiedział Urbanik.

W kolejnym doświadczeniu fizyk przechylił szklankę z wodą, co zaowocowało przelaniem się cieczy po zewnętrznych ściankach naczynia i oblaniem stołu.

"To efekt, którego nikt nie lubi, bo często trzeba w jego wyniku prać obrusy, aby go wyjaśnić trzeba sięgnąć do prawa XVII-wiecznego szwajcarskiego naukowca Daniela Bernoulliego" - oświadczył Urbanik.

Z prawa tego wynika, że gdy gaz lub ciecz poruszają się, to ich ciśnienie maleje. Autor pokazu udowodnił to także na innych przykładach: trzymając równolegle do siebie dwie kartki papieru dmuchnął między nie, co spowodowało ich zlepienie zamiast zwiększyć odległość między nimi.

Doktor wytłumaczył, że ciśnienie strumienia gazu wewnątrz kartek jest mniejsze niż powietrza naciskającego na papier po zewnętrznej stronie.

Zaprezentował ponadto doświadczenie znane jako "piłeczka Bernoulliego". Eksperyment polegał na dmuchaniu powietrzem wydobywającym się z rury od odkurzacza na piłkę do ping-ponga i utrzymywanie jej w ten sposób wysoko w powietrzu.

Urbanik tłumaczył również, że funkcjonowanie wirówki w pralce jest wynikiem działania siły odśrodkowej. "To ta siła sprawia, że krople wody przez szczeliny w bębnie są wypychane na zewnątrz, a wewnątrz bębna pozostaje odsączona z wody odzież" ? mówił autor wykładu.

Na zakończenie naukowiec rozstrzygnął kwestię kształtu kropli wody. Udowodnił, że spadająca kropla po oderwaniu się ma kształt kuli, ewentualnie nieco spłaszczonej z przodu.

"To jest dowód na cząsteczkową budowę materii. Cząsteczki wody są ze sobą mocno związane. Pokrywa je cienka elastyczna błona powierzchniowa cieczy, która jest silniejsza niż tendencje do zmniejszania oporu i przybierania kształtu najbardziej optymalnego przy pokonywaniu oporu powietrza, czyli kształtu łzy" - powiedział naukowiec.

Wykład zakończył stwierdzeniem, że dobry obserwator zauważa zagadki nawet w zjawiskach, który każdy widzi tysiące razy w swoim życiu. "Patrzeć to nie to samo co obserwować" ? zastrzegł Witold Urbanik.

(pap)
 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Elżbito Brachaczek dziękuje za zdaną mature [0]
Teoria "grawitacji" Le Sage'a, a ciemna energia i materia [0]
Nowa, rozwinięta hipoteza "grawitacji" Le Sage'a [0]
Energia kinetyczna elektronu poruszającego się prędkością fotonu w próżni. [0]
Równanie Schrodnigera niezależne od czasu. [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 49
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna