Prosimy o wy³±czenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl  ::  mamy 15 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona g³ówna > Artyku³y - Fizyka > Stephen Hawking > Próbny lot Hawkinga
"Kosmosie, nadchodzê!" - próbny lot Hawkinga

Przez oko³o cztery minuty brytyjski astrofizyk Stephen Hawking, na co dzieñ przykuty do wózka inwalidzkiego, cieszy³ siê stanem zerowej grawitacji. W czwartek wzi±³ udzia³ w specjalnym locie, który ma byæ przymiark± do jego przysz³ej podró¿y w kosmos.

- To by³o zdumiewaj±ce - podsumowa³ swoje wra¿enia Hawking. "Kosmosie, nadchodzê!" - doda³, nawi±zuj±c do swoich planów odbycia lotu w Kosmos w 2009 roku.

Symulacjê stanu zerowej grawitacji osi±ga siê w specjalnie przystosowanym samolocie, który wznosi siê i raptownie nurkuje. Pasa¿erowie w trakcie manewru przez oko³o 25 sekund do¶wiadczaj± wra¿enia niewa¿ko¶ci. Boeing 727 z Hawkingiem na pok³adzie pikowa³ osiem razy.

65-letni brytyjski naukowiec jest jednym z najbardziej znanych fizyków teoretycznych. Zyska³ s³awê ksi±¿k± "Krótka historia czasu". Jest chory na stwardnienie zanikowe boczne i niemal ca³kowicie sparali¿owany. Z otoczeniem porozumiewa siê za po¶rednictwem syntezatora mowy - swoje wypowiedzi wystukuje na klawiaturze.

Nawi±zuj±c do swojej choroby Hawking podkre¶li³, ¿e jego lot jest dowodem na to, ¿e w tego rodzaju przedsiêwziêciu ka¿dy mo¿e wzi±æ udzia³.



Zobacz materia³ filmowy na Gazeta.pl »

"Kosmosie, nadchodzê!" - zobacz galeriê zdjêæ »

(onet.pl)



 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Do¶wiadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Galeria zdjêæ z próbnego lotu Hawkinga
 
 Rozk³ad Gaussa [0]
Si³y sprê¿ysto¶ci [0]
K±t odchylenia [0]
zadanie z ciep³em w³a¶ciwym [0]
Analiza wykresów ruchów prostolinijnych [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" u¿ywa plików cookies. S± to pliki instalowane w urz±dzeniach koñcowych osób korzystaj±cych z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jako¶ci ¶wiadczonych us³ug w tym dostosowania tre¶ci serwisu do preferencji u¿ytkownika, utrzymania sesji u¿ytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania tre¶ci reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, ¿e istnieje mo¿liwo¶æ okre¶lenia przez u¿ytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostêpu do informacji zawartych w plikach cookies za pomoc± ustawieñ przegl±darki lub konfiguracji us³ugi. Szczegó³owe informacje na ten temat dostêpne s± u producenta przegl±darki, u dostawcy us³ugi dostêpu do Internetu oraz w Polityce prywatno¶ci.
OK
 
© 2003-2021 Fizyka Jamnika. Online: 38
Wszystkie artyku³y i publikacje znajduj±ce siê w portalu Fizyka Jamnika s± chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materia³ów bez naszej zgody jest zabronione
Obs³uga informatyczna