Prosimy o wy³±czenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona g³ówna > Artyku³y - Fizyka > Dziwny impuls radiowy z bardzo daleka
Dziwny impuls radiowy z bardzo daleka

Potê¿ny impuls fal radiowych dotar³ do Ziemi a¿ z odleg³o¶ci ponad 3 mld lat ¶wietlnych. Trwa³ zaledwie kilka milisekund i ju¿ wiêcej siê nie powtórzy³. - Czego¶ takiego astronomowie jeszcze nigdy nie rejestrowali - mówi Matthew Bailes z Swinburne University w Australii.

Mog³o to byæ echo jakiego¶ niezwyk³ego zdarzenia, np. kolizji dwóch gwiazd neutronowych, eksplozji supernowej albo wyparowuj±cej czarnej dziury.

Astronomowie informuj± w "Science", ¿e odkrycia dokonali, przegl±daj±c archiwalne dane z australijskiego radioteleskopu w Parkes. Szukali w nich ¶ladów pulsarów, czyli gwiazd neutronowych, które emituj± sygna³y radiowe z regularno¶ci± zegara, niczym kosmiczne latarnie. Tymczasem trafili na ca³kowicie nowe zjawisko - pojedynczy i bardzo silny impuls radiowy.

(Gazeta Wyborcza)



 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Do¶wiadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencja³ spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" u¿ywa plików cookies. S± to pliki instalowane w urz±dzeniach koñcowych osób korzystaj±cych z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jako¶ci ¶wiadczonych us³ug w tym dostosowania tre¶ci serwisu do preferencji u¿ytkownika, utrzymania sesji u¿ytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania tre¶ci reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, ¿e istnieje mo¿liwo¶æ okre¶lenia przez u¿ytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostêpu do informacji zawartych w plikach cookies za pomoc± ustawieñ przegl±darki lub konfiguracji us³ugi. Szczegó³owe informacje na ten temat dostêpne s± u producenta przegl±darki, u dostawcy us³ugi dostêpu do Internetu oraz w Polityce prywatno¶ci.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 19
Wszystkie artyku³y i publikacje znajduj±ce siê w portalu Fizyka Jamnika s± chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materia³ów bez naszej zgody jest zabronione
Obs³uga informatyczna