Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 19 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > 50. rocznica wystrzelenia Sputnika > Shannon Lucid we Wrocławiu
Amerykańska astronautka we Wrocławiu

Najdłużej przebywająca w kosmosie kobieta, amerykańska astronautka Shannon Lucid opowiadała w czwartek 2 października 2007 we Wrocławiu o swoich doświadczeniach z misji kosmicznych.

Amerykanka przyleciała do Polski na zaproszenie Polskiej Akademii Nauk w związku z 50-leciem ery kosmicznej - dokładnie pół wieku temu wystrzelono pierwszego sztucznego satelitę, radzieckiego Sputnika. Shannon Lucid spędziła w kosmosie aż 223 dni - brała udział w pięciu misjach kosmicznych, na pokładach Discovery, Atlantis, Columbia i Mir.

W czwartek na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego opowiadała o biologicznych eksperymentach i pracach technicznych prowadzonych na promach: - To wcale nie jest takie proste zamontować jakąś część, kiedy człowiek ma na sobie siedem warstw kombinezonu i nieporęczne rękawice.

- Nie bardzo przepadałam za ćwiczeniami fizycznymi, a podczas lotu musiałam, przypięta pasami, przez dwie godziny dziennie ćwiczyć na bieżni i rowerku. Badaliśmy wpływ wysiłku na ludzki organizm w przestrzeni kosmicznej.

Za najtrudniejszą w kosmosie uważa umiejętność zgodnego przebywania z innymi. - Jeśli masz kogoś dosyć, w normalnej sytuacji możesz po prostu wyjść. Tutaj takiej opcji nie było - śmiała się.

Amerykanka pobiła także rekord w kategorii: "nie-rosyjski astronauta najdłużej przebywający na stacji Mir". Spędziła na niej dokładnie pół roku. - Jestem szczęściarą, że mogłam tam współpracować z tak wspaniała ekipą - wspomina.

Urodzona w Szanghaju w rodzinie misjonarzy baptystów i wychowana w Oklahomie dr Lucid została wybrana przez NASA w 1978 roku. Zdecydowało jej biochemiczne wykształcenie. - Marzyłam o kosmosie już jako mała dziewczynka, podobnie zresztą jak teraz moja wnuczka. Kiedyś wieczorem siedzimy razem w domu i patrzymy na niebo. "Babciu, chyba strasznie daleko jest do tego księżyca?", pyta Amberle. "No, daleko", potwierdzam. "Babciu, a jakbyśmy sobie do niego drabinę przystawiły?".

(gazetawyborcza.pl)


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 50. rocznica wystrzelenia Sputnika
 
 ciśnienie [0]
Obliczenie wydajności kotła parowego. [0]
Rozkład Plancka [0]
Co powoduje dylatację czasu [0]
siły dziłające na liny [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2022 Fizyka Jamnika. Online: 27
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna