fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > 50. rocznica wystrzelenia Sputnika > Sputnik
Rosja: obchody 50. rocznicy wystrzelenia Sputnika

Kosmonauci, inżynierowie, wojskowi obchodzili w czwartek w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą 50. rocznicę pojawienia się w kosmosie pierwszego sztucznego satelity Ziemi. Uznaje się, że wystrzelenie na orbitę okołoziemską przez Związek Radziecki Sputnika-1 rozpoczęło erę kosmiczną ludzkości.

Z okazji rocznicy z inicjatywy ONZ rozpoczął się Światowy Tydzień Kosmiczny.

Sputnik-1 został umieszczony na orbicie 4 października 1957 r. o godzinie 19:28 czasu GMT (18:28 czasu polskiego). Jego start odbył się z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Wyniosła go rakieta R-7 zaprojektowana przez Siergieja Korolowa do przenoszenia głowic atomowych.Był to niewielki obiekt w kształcie kuli o średnicy 58 cm. Ważył 83 kilogramy i zawierał nadajniki radiowe, radiolatarnię i termometr. Poruszał się po orbicie odległej 250 km od powierzchni Ziemi. Nadawany przez niego sygnał mogli odbierać radioamatorzy na całej planecie.

Start Sputnika rozpoczął wyścig kosmiczny między ZSRR i USA, który zaowocował lądowaniem człowieka na Księżycu w 1969 roku.

Księżyc odwiedziło w sumie 12 osób. W przestrzeni kosmicznej przebywało już 460 astronautów i kosmonautów, w tym 48 kobiet. Obecnie znajduje się tam ok. 10 tysięcy dużych obiektów wystrzelonych z Ziemi.

(gazetawyborcza.pl) 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 50. rocznica wystrzelenia Sputnika
 
 Zadanie z prądu stałego [0]
Fizyka szkola srednia wzor na co? [1]
[OD ADMINA] zmiana regulaminu forum! [8]
Fizyka energia ruchu [0]
lepkosc cieczy wahadlo matematyczne [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 36
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna