fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > Nobel z fizyki 2008 > AntyNobel 2008
Anty-Noble (Ig Nobel) 2008

Zdobyć je równie trudno jak słynnego Nobla. Wręczane są za pomysły, które - choć pracują nad nimi poważni naukowcy - wzbudzają śmiech. W tym roku na przykład Antynobla przyznano za odkrycie plemnikobójczych właściwości coca-coli oraz za udowodnienie, że to nieprawda. Nagrodzono też badania, które wykazały, że pchły żyjące na psie skaczą wyżej niż żyjące na kocie.

Tegoroczne Antynoble, przyznane przez magazyn "Annały Nieprawdopodobnych Badań", jak zwykle nie zawiodły oczekiwań. Wśród nagrodzonych są tak ciekawe prace, jak ta Massimiliano Zampiniego i Charlesa Spenca. Udowodnili oni, że jedzenie lepiej smakuje, jeśli... lepiej brzmi.

Jury Antynobla doceniło również pracę Dana Ariely'ego, który wykazał, że kosztowne placebo jest skuteczniejsze od taniego. Antynobla zgarnął też naukowiec, który ponad wszelką wątpliwość pokazał, że sterty sznurków lub włosów muszą się kiedyś poplątać.

"Antynoblami honorowane są osiągnięcia, z których ludzie najpierw się śmieją, by potem zacząć się nad nimi zastanawiać" - twierdzą organizatorzy imprezy.

Nagrody wręczają autentyczni laureaci Nagrody Nobla podczas ceremonii na Uniwersytecie Harvarda. W kilka dni po przyznaniu nagród wyróżnieni naukowcy dają wykład opisujący ich dokonania. Antynoble, zwane też IgNoble, (z angielskiego "niegodny"), przyznaje się często za odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane".

Oto niektórzy zdobywcy tegorocznej nagrody Antynobla:

DIETETYKA - Massimiliano Zampini i Charles Spence za zademonstrowanie, że jedzenie lepiej smakuje, jeśli ... lepiej brzmi (przedmiotem badań były chipsy).

POKÓJ - Szwajcarska Federalna Komisja Etyki ds. Biotechnologii Nieczłowieczej i obywatele Szwajcarii za przyjęcie zasady prawnej, która głosi, że rośliny mają godność.

ARCHEOLOGIA - Astolfo Gomes de Mello Araujo i Jose Carlos Marcelino za wykazanie, że pancerniki mogą wypaczyć historię, mieszając zawartość archeologicznego wykopaliska.

BIOLOGIA - Marie-Christine Cadiergues, Christel Joubert i Michel Franc za odkrycie, że pchły żyjące na psie potrafią skakać wyżej niż pchły żyjące na kocie.

MEDYCYNA - Dan Ariely za zademonstrowanie, że kosztowne placebo jest skuteczniejsze od taniego.

EKONOMIA - Geoffrey Miller, Joshua Tyber i Brent Jordan za odkrycie, że tancerki egzotyczne zarabiają więcej, gdy są w szczytowym okresie płodności.

FIZYKA - Dorian Raymer i Douglas Smith za udowodnienie, że sterty sznurków lub włosów muszą się kiedyś poplątać.

CHEMIA - Sheree Umpierre, Joseph Hill i Deborah Anderson za odkrycie plemnikobójczych właściwości coca-coli oraz C.Y. Hong, C.C. Shieh, P. Wu i B.N. Chiang za udowodnienie, że to nieprawda.

(dziennik.pl) 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Elżbito Brachaczek dziękuje za zdaną mature [0]
Teoria "grawitacji" Le Sage'a, a ciemna energia i materia [0]
Nowa, rozwinięta hipoteza "grawitacji" Le Sage'a [0]
Energia kinetyczna elektronu poruszającego się prędkością fotonu w próżni. [0]
Równanie Schrodnigera niezależne od czasu. [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 42
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna