|
|
|
Fizyka bywa zmorą wielu uczniów, podobnie zresztą jak pokrewna matematyka. O ile przedmioty humanistyczne większość uczniów jest w stanie opanować samodzielnie lub z niewielką pomocą rodziców albo zdolniejszych kolegów, o tyle w przedmiotach ścisłych niezbędna bywa pomoc korepetytora. Jednak na rynku dostępnych jest wiele opcji, w niniejszym poradniku pokażemy, jak rozwiązać problem z fizyką.
Samodzielna nauka
W niektórych przypadkach, jeśli nasze dziecko ma jedynie problem z drobnymi zaległościami ? pomocne może być pilnowanie go, by regularnie odrabiał zadania domowe i powtarzał materiał z lekcji. Zdecydowanie łatwiej będzie nam do tego zachęcić młodszego ucznia niż zbuntowanego licealistę, jednak jako rodzice musimy wykazać odrobinę konsekwencji ? czasami kilka popołudni spędzonych nad książkami jest w stanie odegnać widmo zagrożenia lub złej oceny z fizyki. Jeśli pamiętamy sporo z naszej własnej edukacji ? możemy także tłumaczyć materiał sami.
Jak wybrać dobrego korepetytora?
Jeśli jednak sprawa zaległości lub braku zrozumienia przedstawia się nieco poważniej i nie wynika tylko z niechęci do zajrzenia do książki po lekcjach, to warto pomyśleć o korepetycjach. W szkołach, zwłaszcza publicznych, przy dużej ilości uczniów, nauczyciel może nie być w stanie wytłumaczyć dobrze materiału. Wiele z osób, które wykładają fizykę w liceum czy gimnazjum, choć doskonale rozumie swój przedmiot, nie zawsze dobrze umie go przekazać albo nim zaciekawić. Dlatego korepetycje z fizyki mogą ten problem rozwiązać.
Centrum korepetycyjne czy prywatne lekcje w domu?
Rynek korepetycji jest bardzo bogaty i oferuje mnóstwo możliwości. Korepetycje dają zarówno profesorzy akademiccy, szkolni nauczyciele, jak i studenci albo zdolniejsi uczniowie. O ile ci pierwsi raczej sporo liczą sobie za lekcję, o tyle dwudziestoparoletni lub nastoletni korepetytorzy potrafią być tańsi.
Ciekawą opcją są centra edukacyjne, które prowadzą korepetycje z różnych przedmiotów, jednym z nich jest też fizyka. Jest to bezpieczna opcja z tego względu, że po pierwsze takie firmy działają legalnie, więc przysługują nam takie same prawa, jak przy na przykład zakupie kursu szkoleniowego. Często centra tego typu prowadzą także korepetycje grupowe dla określonego poziomu nauczania ? dzięki temu korepetycje są tańsze, a nasz gimnazjalista lub nastolatek dodatkowo przebywa w grupie rówieśniczej, znacznie jednak mniejszej niż w szkole. Korepetycje tego typu prowadzi między innymi firma www.edun.pl, mająca siedziby w kilkunastu miastach Polski. Przeznaczone są one dla dzieci i młodzieży, a grupy zajęciowe liczą od 4 do 6 osób, dzięki czemu nauczyciel ma doskonały kontakt z każdym uczniem.
Kontroluj postępy
O ile do wielu nastolatków można mieć zaufanie, to jednak warto co jakiś czas sprawdzać, czy korepetycje spełniają pokładane w nich nadzieje. Czy problemy w szkole się zmniejszyły, czy nasze dziecko rozumie materiał, a oceny są zauważalnie lepsze? To najlepszy miernik skuteczności korepetytora. Warto od czasu do czasu porozmawiać i z jedną i z drugą stroną, jak oceniają się nawzajem. Pamiętaj, że korepetytor może wskazać na problemy, które nie wynikają z samej nauki. Może się okazać na przykład, że problem leży w konflikcie ze szkolnym nauczycielem, o czym Twój gimnazjalista lub licealista nie chciał Ci powiedzieć.
|
|
|
|
|