|
|
|
Zawód pedagoga to coś więcej niż tylko praca, to także powołanie. Wszak nauczyciel naucza, przekazuje wiedzę, ale również poniekąd wychowuje, przynajmniej powinien mieć duży wkład w rozwój dzieci. Zatem jaki powinie być dobry nauczyciel i o czym powinien pamiętać? Poznajcie nasze rady. Oczywiście przypominamy także o dotacji na podręczniki, tak aby nie przegapić terminu składania wniosku, ale o tym w dalszej części naszego poradnika.
Dobry nauczyciel = dobry psycholog
Oczywiście nauczyciel nie może być kumplem ucznia, to fakt, ale również nie może tworzyć bariery niedostępności, wszak dzieci i młodzież powinny wiedzieć, że zawsze mogą liczyć na wsparcie i pomoc. Jak powszechnie wiadomo cyber przemoc jest częstym zjawiskiem, które doskonale opisuje matka jednej z ofiar w książce: "Marion córeczko, dlaczego Cię zadręczyli", która jasno opowiada o tym do czego prowadzi przemoc nawet w świecie wirtualnym, a także brak reakcji pedagogów. Dlatego trzeba pamiętać, że niesienie pomocy jest nieodłącznym elementem zawodu nauczyciela, który poniekąd musi być też psychologiem. Ale problem przemocy, prześladowania jest naprawdę bardzo szeroki, dlatego niezbędne jest wychwytywanie zmian w zachowaniu uczniów, które mogą być skutkiem nie radzenia sobie z problemami. Bardzo ważna jest także empatia, gdyż również nią powinien kierować się dobry nauczyciel. Trzeba także wspomnieć o zasadzie podmiotowości, a więc wszystkich uczniów trzeba traktować z należytym szacunkiem, ale i zrozumieniem. Nie można także wykorzystywać swojej pozycji. Z kolei zajęcia powinny być prowadzone w myśl demokracji, a nie sposobu autorytarnego.
Poznaj ekwipunek dobrego pedagoga
Bądźmy szczerzy, nauczyciele często muszą zabierać pracę do domu, wszak klasówki same się nie sprawdzą. Ale jednocześnie powinni mieć pewne elementy zawsze przy sobie. Jednym z najważniejszych jest kalendarz, w którym zapisuje terminy kartkówek, sprawdzianów, czy też zadania domowe jakie zadał. Otóż trzeba wiedzieć, że nauczając wiele klas bardzo łatwo o czymś zapomnieć, co niestety może przekładać się na fakt, że zwyczajnie przeoczy się termin sprawdzianu czy nie sprawdzi się zadanych prac domowych. A przecież dzięki temu uczy się dzieci także systematyczności, ale i odpowiedzialności za swoje czyny. Kolejnym bardzo ważnym elementem są długopisy, a nawet sporo długopisów, które warto umieścić w etui, albo też w kosmetyczce. Jest to ważne z dwóch powodów. Otóż trudno żeby pedagog nie miał długopisu i musiał pożyczać od uczniów, co oczywiście jest nieprofesjonalne, a drugim bardzo ważnym powodem jest fakt iż czasami, któryś z uczniów albo go zapomni, albo też skończy mu się wkład. O ile w trakcie lekcji może poprosić kolegę obok, tak problemem jest jeżeli owa sytuacja wydarzy się na sprawdzianie, co może rozpraszać pozostałych uczniów.
Pomoce naukowe
Kolejny element jest także bardzo ważny, choć oczywiście nie trzeba nosić go cały czas przy sobie. Mowa tutaj o pomocach naukowych, dzięki którym dzieci lepiej pojmują wiedzę i nauka nie sprawia im wiele trudności. Można zdecydować się na modele plastyczne, choćby cząsteczek, co jest bardzo przydatne na lekcjach chemii, ale również tablice edukacyjne, które z kolei bardzo przydają się na wielu innych przedmiotach. Można wybrać takie przestawiające zasady gramatyki, w ten sposób uczniowie zdecydowanie łatwiej je zrozumieją. Warto przecież pamiętać, że większość osób jest wzrokowcami.
Dotacje na podręczniki do szkół
Przypominamy także o terminowym składaniu zamówień. Otóż warto skorzystać z dotacji na podręczniki. Tutaj niezbędne jest rozliczenie z właściwą jednostką samorządu terytorialnego. Ponadto trzeba jeszcze pamiętać o tym, że może zostać wykorzystana do końca roku kalendarzowego, na który została przyznana. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą nowaera.pl.
Pedagog to nie tylko praca, to także powołanie. Dlatego tak ważna jest empatia, ale i zrozumienie potrzeb uczniów. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że zrozumienie dzieci nie oznacza wcale, że nie można egzekwować od nich wiedzy.
Data dodania: 2019-12-31
|
|
|
|
|