fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > Korepetycje - kiedy należy się na nie zdecydować?
Korepetycje - kiedy należy się na nie zdecydować?

Przygotowując się do egzaminów szkolnych, musimy zdawać sobie sprawę z naszych braków, które w większości wynikają z niezrozumienia lub niedokładnego objaśnienia tematu. Dlatego tak ważni są korepetytorzy, którzy dzięki swojej wiedzy są w stanie pomóc i indywidualnie wyjaśnić wszystkie zagadnienia. Kiedy tak naprawdę należy sięgnąć po korepetycje?

Dlaczego dzieci wolą korepetycje od nauki w klasie?

Nauczyciele prowadząc zajęcia, muszą poświęcać swój czas i uwagę średnio 20-25 dzieciakom, a do tego pamiętajmy, że lekcja trwa tylko 45 minut. Wszystkie czynniki, takie jak hałas, sprawdzanie obecności, wyposażenie sali wpływają na jakość nauczania. Dodatkowo nauczyciel nie jest w stanie wyłapać, które dzieci nie rozumieją przedstawionego tematu, a które faktycznie go opanowały. Wówczas z powodu pośpiechu i ogromnego nałożenia materiału z podstawy programowej nie jest w stanie przeprowadzić specjalnie osobnej lekcji powtórzeniowej.
Niektóre dzieci potrzebują indywidualnego podejścia, aby szybciej i lepiej utrwalić materiał szkolny. Nie wszystkie tak samo szybko rozumieją dany materiał, dlatego jeśli widzisz, że Twoje dziecko przynosi coraz słabsze oceny - zastanów się, czy nie potrzebuje korepetycji i dodatkowej pomocy w opanowaniu materiału z danego przedmiotu, niezależnie czy to język polski, język angielski, fizyka, chemia, biologia, czy matematyka. Korepetycje są również sposobem na obniżenie stresu szkolnego u dziecka. W trakcie korepetycji można omówić nie tylko materiał, który był omawiany na lekcji, ale również ten, który będzie omawiamy w przyszłości, przez co dziecko odczuwa mniejszy stres szkolny.
Tego typu czynniki warunkują większą skuteczność korepetycji. Przede wszystkim korepetytor jest sam na sam z dzieckiem i jest w stanie podejść do jego braków wiedzy w sposób indywidualny i podmiotowy. Dba o to, aby dziecko dokładnie opanowało wszystkie pojęcia lub wzory. Jeśli widzi, że dalej niektóre aspekty są niejasne, to jest w stanie do nich powrócić, aby je przećwiczyć. Dodatkowo dziecko będące w bliskim kontakcie z korepetytorem lepiej się skupia i zdecydowanie mniej rzeczy go rozprasza. Nie ma śmiejących się i rozmawiających kolegów i koleżanek wokół. Całość stanowi bardzo solidną motywację dla dziecka do dalszej nauki.

Czy każde dziecko wymaga korepetycji?

Korepetycje są zbędne w momencie, kiedy widzimy, że nasze dziecko w jakimś stopniu opanowało materiał z lekcji, jednak potrzebuje motywacji, aby poćwiczyć. Tak wychodzi na przykład w matematyce, gdzie wymaga ona odrabiania prac domowych, które dają dziecku elementy praktyki, jeśli opanowało teorię. Podobnie jest z fizyką, w której również należy najpierw zrozumieć i opanować treść zadania, aby potem przystąpić do jego rozwiązywania. Niejednokrotnie dzieci same potrafią odnaleźć w internecie informacje i przyswoić je na sprawdzian.
Taką wielką pomocą okazują się strony, oferujące opracowanie zadań z podręczników. Dzieci sprawdzają z nimi wyniki, które one otrzymały lub są w stanie z tych opracowań, krok po kroku wyłonić odpowiedź na dręczące pytania. Z pomocą takich rozwiązań nie tylko opanuje wymagany materiał, ale także nauczy się samodzielnie dochodzić do różnych rozwiązań. W ten sposób buduje się odpowiedzialność za własne uczenie się oraz systematyczność. Strony oferujące opracowanie zadań są świetnym pomysłem również w przypadku kiedy dziecko ma ogromny problem z rozwiązaniem zadania, obawia się dostania złej oceny z pracy domowej, a rodzic nie jest w stanie pomóc z opanowaniem danego materiału i rozwiązaniem trudnego zadania.
Oczywiście świetną opcją jest również rozwiązywanie zadań domowych wraz z pociechą, ale nie oszukujmy się, w czasie wiecznego pośpiechu, nie każdy ma czas na spędzanie kilku godzin po pracy na nauczanie potomka. Nie każdy rodzic pamięta materiał, który przerabiał dwadzieścia lat temu na matematyce czy fizyce, więc nie ma żadnego wstydu, aby poprosić o pomoc korepetytora.
Bardzo dobrym pomysłem jest również wybranie nauczyciela, który już jest dziecku znany. Niektórzy nauczyciele etatowi oferują korepetycje po godzinach ich pracy. To dobra opcja dla rodziców dzieci, którzy borykają się np. z lękiem szkolnym. Znany dziecku nauczyciel będzie dla niego najlepszym wsparciem w nauce materiału, a poza tym, na lekcjach będzie wiedział, na co zwracać uwagę w pracy z uczniem.

Kiedy należy sięgnąć po pomoc korepetytora?

Od razu umawiajmy spotkanie z korepetytorem, kiedy widzimy, że dziecko nie radzi sobie z materiałem, a zaległości jedynie powiększają się. Wtedy będzie to sposób na skuteczne wyciągnięcie go z kłopotów oraz podbudowanie pewności siebie. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektórych tematów nawet jako rodzice nie opanujemy, a dziecko samo nie będzie w stanie zrozumieć, w jakich miejscach popełnia błędy. Nie zawsze nauczyciel na lekcjach ma tyle czasu, aby poświęcić go każdemu dziecku z osobna. Właśnie dlatego jeśli Twoje dziecko nie radzi sobie z opanowaniem szkolnego materiału, poproś o pomoc korepetytora.
Drugą sytuacją, kiedy bezsprzecznie należy wzywać korepetytora, jest bardzo długa nieobecność dziecka w szkole, która spowodowała, że musi nadrobić naprawdę ogromna ilość materiału. Korepetytor pomoże usystematyzować wiedzę, a wsparcie nauczyciela sprawi, że dziecko poczuje się bezpieczniej i nauka będzie sprawiała znacznie większą radość. To najlepsza opcja dla Twojego dziecka, aby jak najszybciej nadrobiła szkolne zaległości po dłuższej nieobecności w szkole spowodowaną chorobą wyjazdem czy innymi niezaplanowanymi sytuacjami.
Korepetycje będą doskonałym wsparciem dla ucznia w każdym wieku. Najlepiej jednak sprawdzą się dla dzieci w podstawówce, ponieważ większość materiałów ułożonych jest w ten sposób, że na każdym etapie omawia się ten sam temat, w coraz bardziej złożony sposób. Kiedy dziecko opanuje dany materiał na poziomie podstawówki, jest większa szansa, że poradzi sobie z materiałem w kolejnych latach. Jeśli jednak dziecko ominie dany temat i nie będzie w stanie się go nauczyć czy zrozumieć - temat wróci do niego na kolejnych etapach edukacji. Właśnie dlatego korepetycje u dzieci w podstawówce to najlepszy pomysł.


Źródło: Materiał Partnera


Data dodania: 2022-03-25


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Prawo ohma [0]
I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 12
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione.
Obsługa informatyczna