fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > Ołówkowe dylematy, czyli jaki ołówek wybrać
Ołówkowe dylematy, czyli jaki ołówek wybrać

We wcześniejszym artykule dotyczącym długopisów wspomnieliśmy o tym, że nauka pisania wcale nie jest łatwym zadaniem. Zanim więc dziecko zacznie używać długopisu, jego pierwszym krokom w stawianiu liter będzie towarzyszył ołówek. Czy wiesz, jaki ołówek będzie odpowiedni dla dziecka, które dopiero co rozpoczęło naukę? Czy może nurtuje Cię pytanie dotyczące tego, do czego służą ołówki miękkie, a do czego twarde i jak mają się do tego ich oznaczenia? Rozwieję Twoje wątpliwości! Zapraszam do artykułu!

Jaki ołówek będzie odpowiedni dla dziecka?

Rynek papierniczy ma nam do zaoferowania dziesiątki rodzajów ołówków: w oprawie drewnianej lub plastikowej, z gumką, bez gumki i ołówki automatyczne. Choć ołówki automatyczne są wygodne w użytkowaniu, bo nie trzeba ich ostrzyć i wystarczy jedynie wymienić rysik, zdecydowanie nie sprawdzają się one w przypadku pierwszoklasistów. Wszystko za sprawą niezwykle delikatnego wkładu, który nawet pod wpływem lekkiego nacisku szybko się kruszy. Dla świeżo upieczonych uczniów zalecam więc tradycyjny ołówek w drewnianej bądź plastikowej oprawie.

Kształt ołówka też ma ogromne znaczenie - nie każdy będzie wygodnie leżał w małej dłoni, która przecież dopiero uczy się precyzji w pisaniu i nie ma wyrobionego dobrego chwytu. Na początkowym etapie edukacji zdecydowanie lepszy będzie ołówek w oprawie trójkątnej. Dzięki niej dziecko wyrobi sobie nawyk prawidłowego chwytania ołówka, a palce nie będą się tak szybko męczyć. Później oczywiście bezproblemowo można przejść na oprawę sześciokątną lub zupełnie gładką.

Na początek świetnym wyborem pod względem kształtu będzie trójkątny ołówek Lyra Groove o twardości grafitu B z miejscem na wpisanie imienia dziecka na oprawie. Drewno, z którego został wykonany pochodzi z lasów zarządzanych z poszanowaniem ekologii, wygodnie leży w dłoni i posiada twardy, odporny na uszkodzenia rysik.

Co oznaczają oznaczenia na ołówkach?

Oznaczenia literowe umieszczone zazwyczaj w górnej części ołówka określają, jakiej twardości grafit znajduje się w jego wnętrzu. Im wyższy numer stojący przy literce H, tym rysik jest twardszy, im wyższa liczba przy B, tym rysik jest bardziej miękki. Ołówek o oznaczeniu HB będzie natomiast średnio miękki.

Ołówki z oznaczeniem H

Nie nadają się do cieniowania, średnio się rozcierają. Przy większym nacisku zostawiają ślad na papierze w postaci wgłębienia. Występują w aż 9 stopniach twardości: H, 2H, 3H, 4H, 5H, 6H, 7H, 8H, 9H, gdzie najtwardszym spośród nich jest ołówek 9H, a najbardziej miękkim wśród twardych rysików jest H.

Do czego służą twarde ołówki?

Ołówki z oznaczeniem H świetnie sprawdzają się w pracach i rysunkach technicznych wymagających sporej precyzji i zaznaczenia wielu detali. Mają mocne i wyraziste linie oraz nie ulegają rozmazywaniu i nie brudzą. Ponadto można je wykorzystać do rysowania delikatnych konturów (np. pod akwarele) i do rysowania cienkich linii i figur, np. w zeszycie do geometrii. Ich ogromną zaletą jest to, że za sprawą twardego rysika dużo wolniej się zużywają, niż ołówki miękkie. Są również łatwościeralne, a do ich ścierania najlepiej sprawdzają się gumki winylowe, kauczukowe, polimerowe i dwufunkcyjne (czyli wszystkie najzwyklejsze i ogólnodostępne).

Ołówki z oznaczeniem B

B to ołówki miękkie, rozmazywalne i odbijające światło. Tak samo, jak ołówki twarde, występują w 9 wariantach oznaczających tym razem stopień miękkości: B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B. Ołówek B jest najtwardszy wśród ołówków miękkich, natomiast 9B jest najbardziej miękki.

Do czego używamy miękkich ołówków?

Dzięki nim możemy wykonać piękne i precyzyjne cieniowanie rysunku, są niezastąpione w rysunku artystycznym, pozwalają na rysowanie grubych linii, a ich kolor jest mocny i nasycony. Z uwagi na rozcieralność, nie nadają się do rysunku technicznego, szybciej też się zużywają, a ich całkowite wymazanie jest w zasadzie niemożliwe (ołówek się nie zmazuje, a rozciera po kartce). W przypadku ołówków B, genialnie sprawuje się gumka chlebowa, dzięki której jesteśmy w stanie uzyskać jeszcze lepszy cień i gradient na naszych pracach.

Do szkoły najlepiej jednak wybrać ołówki pośrednie, które oznaczone są jako HB lub F (oba oznaczenia sugerują tę samą twardość). Nadają się one zarówno do pisania jak i rysowania, a stopień ich rozcieralności jest stosunkowo niewielki, więc unikniemy nieestetycznych plam w zeszytach i jesteśmy w stanie je wymazać najzwyklejszą gumką.

Myślę, że teraz już wiesz, jaki ołówek będzie dla Ciebie idealny, jak odczytać ich oznaczenie oraz wiesz już nieco więcej o ich przeznaczeniu. Wpadnij do naszego sklepu kolorowy-zeszyt.pl po więcej ciekawostek z papierniczego świata!


Data dodania: 2022-12-01


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 24
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione.
Obsługa informatyczna