fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Biografie > John C. Mather
Fizyka - John C. MatherJohn C. Mather (ur. 1945) wcześnie zetknął się z nauką. Rodzice uczyli go czytać na biografiach Darwina i Galileusza. Mama była szkolną nauczycielką, tata zajmował się genetyką bydła. John postanowił zostać uczonym w wieku 8 lat w czasie wycieczki do Nowego Jorku i planetarium Muzeum Historii Naturalnej. - Kupiliśmy teleskop, żeby obserwować Marsa, który był wtedy bardzo blisko Ziemi (opozycja Mars - Ziemia w 1954 r.). To mnie naprawdę wciągnęło - wspomina naukowiec.

Kluczowym momentem w jego karierze było spotkanie na studiach doktoranckich promotora Paula Richardsa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Po doktoracie zatrudnił się w Goddard Institute for Space Studies w NASA, gdzie zaproponował misję kosmiczną, by zmierzyć promieniowanie pozostałe po Wielkim Wybuchu. - Satelita COBE nie powstałby bez Johna - twierdzą jego współpracownicy. - Jego inicjatywa, zaangażowanie, naukowy i techniczny geniusz oraz zdolności przywódcze okazały się niezastąpione.


- Musiałem znać choć trochę prawie każdą dziedzinę inżynierii - od materiałoznawstwa, przez optykę, po elektronikę. Po tragedii promu Challenger (w 1986 r.) musieliśmy przebudować satelitę i dokonaliśmy tego zaledwie w dwa lata - opowiada noblista.

Mather bierze dziś udział w budowie kosmicznego teleskopu Jamesa Webba, następcy teleskopu Hubble'a, dzięki któremu naukowcy chcą dowiedzieć się, jak powstawały pierwsze galaktyki, a także obserwować bliskie czarne dziury oraz planety wokół obcych gwiazd.

(gazeta.pl)« powrót do strony głównej Biografii

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Nobel z fizyki 2006
George F. Smoot
 
 Prawo ohma [0]
I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 9
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione.
Obsługa informatyczna