fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Biografie > George F. Smoot
Fizyka - George F. SmootMieszkający w Berkeley w Kalifornii Amerykanin George F. Smoot (ur.1945) o nagrodzie Nobla dowiedział się w środku nocy. - Ciekawe, skąd mieli mój telefon - mówił później dziennikarzom AP. - Nasze odkrycie sprzed lat było wspaniałym przeżyciem. Nagroda to dla mnie wielki honor i uznanie - dodał.

Smoot pochodzi z Yukon na Florydzie. Jego ojciec był hydrologiem, matka nauczycielką przyrody. W szkole interesował się na równi nauką, książkami science fiction i amerykańskim futbolem. Potem zainteresowania sportowe ustąpiły miejsca naukowym. Skończył studia na MIT. W 1970 r. doktoryzował się z fizyki cząstek elementarnych, ale już wtedy pociągała go kosmologia. Przeniósł się na Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Jego zainteresowania coraz bardziej dotyczyły tzw. promieniowania tła. Po latach w popularnonaukowej książce "Wrinkles in Time" ("Zmarszczki w czasie") napisał: "Zająłem się kosmicznym promieniowaniem, bo wiedziałem, że czegokolwiek się dowiemy, i tak będzie to miało fundamentalne znaczenie".


W 1989 r. zaczęła się słynna misja COBE, w ramach której Smoot był odpowiedzialny za superdokładne pomiary temperatury. Tak zażarcie tropił najdrobniejsze błędy w tych pomiarach, że skłonny był ufundować każdemu członkowi zespołu bilet lotniczy w dowolny punkt świata, jeśli znajdą nieprawidłowość w danych. Przed ogłoszeniem wyników na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego w 1992 r. przez trzy miesiące pracował dzień i noc nad ostateczną wersją wyników. Ich ogłoszenie było wielką światową sensacją. O najstarszej fotografii Wszechświata powiedział: "Jeśli jesteś wierzący, to tak, jakbyś dojrzał Boga".

Smoot dziś współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną. Nieliczne wolne chwile poświęca latem na piesze wycieczki, a zimą na jazdę na nartach śladowych.

(gazeta.pl)« powrót do strony głównej Biografii

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Nobel z fizyki 2006
John C. Mather
 
 Prawo ohma [0]
I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 9
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione.
Obsługa informatyczna