Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Biografie > Peter Grünberg
Fizyka - Peter GrünbergLaureat Nagrody Nobla z roku 2007 w dziedzinie fizyki, Niemiec Peter Gruenberg w reakacji na wiadomość o wyróżnieniu go prestiżową nagrodą odpowiedział: "Teraz mogę pracować bez nacisków, bez oceniania. Najpiękniejsze jest to, że dzięki tej nagrodzie nie będę się musiał obawiać, że ze względu na wiek nie wpuszczą mnie do laboratorium. A dla mnie, człowieka ciekawego świata, byłoby to nie do zniesienia".

Urodził się 18 maja roku 1939 w czeskim Pilznie. Po wojnie jego rodzina przeniosła się do Niemiec, do Lauterbach w Hesji. Kształcił się na uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie, a następnie na politechnice w Darmstadt. Później związał się z instytutem fizyki ciała stałego przy centrum badawczym Juelich, gdzie stał się wiodącym specjalistą w dziedzinie zjawisk magnetycznych zachodzących w cienkich warstwach.


Badając zjawiska zachodzące w warstwach ferromagnetycznych oddzielonych przez warstwę nieferromagnetyczną, odkrył w 1988 r. gigantyczny magnetoopór (GMR) - zjawisko zaobserwowane także przez Alberta Ferta z Uniwersytetu Paris-Sud. Dzięki opracowaniu wykorzystujących ten efekt głowic odczytujących do twardych dysków ich pojemność wzrosła kilkadziesiąt razy. Jako pierwsza opracowała tego rodzaju dysk firma IBM w 1997 r. Od tego czasu koszt 1 megabajta pamięci spadł z 20 centów do ułamka centa.

Gigantyczny magnetoopór wykorzystano także w elektronicznych pamięciach oraz czujnikach stosowanych zarówno w hamulcach ABS, jak i bankomatach czy elektronicznych implantach, wszczepianych pacjentom.

Gruenberg jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. izraelskiej Wolf Prize i Japan Prize 2007.

Galeria zdjęć noblistów z fizyki (2007)

(pap)« powrót do strony głównej Biografii

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Nobel z fizyki 2007
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 23
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna