Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Biografie > Albert Fert
Fizyka - Albert Fert



Albert Fert urodził się 7 marca 1938 roku w Carcassonne w południowej Francji i jak przyznaje kocha krajobrazy z czasów swojego dzieciństwa, czyli francuskie Pireneje.

W 1962 Fert ukończył paryską szkołę Ecole Normale Superieure, gdzie zdobył dyplom z matematyki i fizyki. Następnie w latach 1962- 64 był asystentem na Uniwersytecie w Grenoble oraz obronił tytuł magistra na Sorbonie (1963). W latach 1964-65 odbywał służbę wojskową, po której przeniósł się na Uniwersytet Paris-Sud w Orsay. Tu w 1970 roku obronił pracę doktorską na temat właściwości przewodzących żelaza i niklu. Na tej uczelni od 1976 roku pracuje jako profesor fizyki. Jest też dyrektorem naukowym wspólnego laboratorium Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) oraz uniwersyteckiej grupy badawczej Thales.

Na początku kariery, w laboratorium fizyki ciała stałego w Orsay, w swoich badaniach zajmował się wieloma problemami fizyki metali i magnetyzmu. W połowie lat 80. Albert Fert był jednym z pionierów badań nanostruktur magnetycznych, a w 1988 r., we współpracy z laboratorium Thomson CSF, odkrył zjawisko gigantycznego magnetooporu (GMR - Giant MagnetoResistance). Obecnie zjawisko jest wykorzystywane w szczególności do odczytywania twardych dysków, dzięki czemu mogą być one coraz mniejsze i jednocześnie mieścić więcej danych. Odkrycie GMR rozwinęło nową dziedzinę fizyki - spintronikę.


Albert Fert jest laureatem wielu znaczących nagród naukowych. Ostatnio otrzymał np. prestiżowe japońskie wyróżnienie naukowe - Japan Prize 2007 za odkrycie gigantycznego magnetooporu i swój wkład w rozwój spintroniki, jak również izraelskie wyróżnienie Wolf Prize.

Jest żonaty ma dwójkę dzieci. Ma wszechstronne zainteresowania. "Moją obecną pasją jest kino. Kocham fimy Woody Allena i Pedro Almodovara" - wyznał agencji AFP. Lubi też fotografować. "Kręcę nawet krótkie filmy" - zdradził dziennikarzom. Poza tym lubi czytać i jest miłośnikiem jazzu. Do ulubionych muzyków jazzowych zalicza Theloniousa Monka, Charlie Parkera, Johna Coltrane'a, Keitha Jarretta.

Mimo podeszłego wieku Fert, jest wciąż bardzo sprawny fizycznie. "Zawsze byłem wysportowany i lubiłem sport, przez 20 lat grałem w rugby. Obecnie wielką przyjemność sprawia mi windsurfing. Przy dobrej pogodzie lubię pływać na Morzu Śródziemnym i w tropikach" - powiedział.

Komentując otrzymanie Nagrody Nobla, Fert wyznał, że cieszy się nie tylko w swoim imieniu, ale też w imieniu swojej rodziny i współpracowników. "Cieszę się, że mogę dzielić ją Peterem Gruenbergiem, którego podziwiam i który jest bardzo sympatyczny" - dodał.

Noblista Albert Fert ma - oprócz fizyki - wiele innych hobby i zainteresowań. Jest miłośnikiem jazzu, kina - lubi zwłaszcza filmy Woody Allena i Pedro Almodovara.

Galeria zdjęć noblistów z fizyki (2007)

(pap)



« powrót do strony głównej Biografii

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Nobel z fizyki 2007
 
 I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 11
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna