fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Biografie > Yoichiro Nambu
Fizyka - Yoichiro NambuEmerytowany profesor Instytutu Enrico Fermiego na Uniwersytecie w Chicago.

Urodził się w 18 stycznia 1921 roku; w 1952 doktoryzował się na tamtejszym uniwersytecie. Zaraz potem wyjechał do Stanów Zjednoczonych (w 1970 r. uzyskał obywatelstwo USA). Przez cały okres swojej kariery zajmował się cząstkami elementarnymi. Do jego największych odkryć należą: wyjaśnienie mechanizmu spontanicznego łamania symetrii (właśnie za to nagrodziła go wczoraj Akademia Noblowska) i odkrycie symetrii kolorowej oddziaływań silnych. Za swoje prace był wielokrotnie nagradzany, m.in. w 1976 r. otrzymał Nagrodę J. Roberta Oppenheimera, w 1982 r. - amerykański Narodowy Medal Nauki, w 1985 r. - Medal Maksa Plancka, a w 1994 - bardzo prestiżową Nagrodę Fundacji "Wolfa".

Wielu jego kolegów fizyków z uśmiechem przyznaje, że myśli i teorie Nambu sięgają często takiego poziomu abstrakcji, że trudno za nim nadążyć. Słynna stała się anegdota, jaką swojego czasu wygłosił prof. Bruno Zumino z kalifornijskiego uniwersytetu w Berkeley. "Wpadłem na pomysł, że jeżeli uda mi się dowiedzieć, o czym aktualnie myśli Nambu, będę w swojej pracy 10 lat do przodu. Zacząłem więc z nim bardzo długo rozmawiać. Problem w tym, że zanim zrozumiałem, o czym mówił, te 10 lat już minęło".


(wyborcza.pl)« powrót do strony głównej Biografii

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Fizyka energia ruchu [0]
lepkosc cieczy wahadlo matematyczne [0]
Energetyka całkowita ksztaltow [0]
Gęstość cieczy. Trudne zadanie [0]
Prawa dynamiki, ruch po lini prostej [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 70
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna