Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Biografie > Makoto Kobayashi
Fizyka - Makoto Kobayashi



Emerytowany profesor japońskiego KEK, czyli Instytutu Badawczego i Akceleratora Wysokich Energii w Tsukubie.

Urodził się 7 kwietnia 1944 roku w Nagoi. Wiele lat swojego zawodowego życia związał z rodzinnym miastem. Stopień doktora uzyskał właśnie na uniwersytecie w Nagoyi. Miał wtedy 28 lat. Jego dalsza naukowa kariera toczyła się na innej, także japońskiej, uczelni, tj. uniwersytecie w Kioto.

Profesorem został prawie trzy dekady temu (w roku 1979). Co warte podkreślenia, był wówczas w młodym wieku. Miał zaledwie 35 lat.

Od roku 1997 Makoto Kobayashi pełnił funkcję kierownika wydziału Laboratorium Wysokich Energii KEK w Tsukubie. Przez dłuższy okres swojej naukowej kariery był związany właśnie z tym ośrodkiem. Swoją najbardziej znaną pracę opublikował wraz z noblistą Japończykiem Toshihide Maskawą. Doszło do tego w roku 1973. Artykuł dotyczył spontanicznego łamania symetrii CP i trzeciej rodziny kwarków.


O randze tej publikacji świadczy fakt, że to trzeci z najczęściej cytowanych artykułów na temat fizyki wysokich energii wszech czasów.

Jak na noblistę przystało, nie jest to pierwsza nagroda prof. Makoto Kobayashi za działalność naukową. Wcześniej, w roku 1985 otrzymał Sakurai Prize, przyznawaną przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne.

W tym samym roku został także wyróżniony przez swoich rodaków ? otrzymał Japan Academy Prize. Dziesięć lat później uhonorowano go Asahi Prize (nagrodą przyznawaną przez japońską gazetę codzienną - wielu jej laureatów dostało później Nobla) oraz Chunichi Cultural Prize.

(wyborcza.pl, pap.pl, rp.pl)



« powrót do strony głównej Biografii

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 27
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna