fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Biografie > Makoto Kobayashi
Fizyka - Makoto KobayashiEmerytowany profesor japońskiego KEK, czyli Instytutu Badawczego i Akceleratora Wysokich Energii w Tsukubie.

Urodził się 7 kwietnia 1944 roku w Nagoi. Wiele lat swojego zawodowego życia związał z rodzinnym miastem. Stopień doktora uzyskał właśnie na uniwersytecie w Nagoyi. Miał wtedy 28 lat. Jego dalsza naukowa kariera toczyła się na innej, także japońskiej, uczelni, tj. uniwersytecie w Kioto.

Profesorem został prawie trzy dekady temu (w roku 1979). Co warte podkreślenia, był wówczas w młodym wieku. Miał zaledwie 35 lat.

Od roku 1997 Makoto Kobayashi pełnił funkcję kierownika wydziału Laboratorium Wysokich Energii KEK w Tsukubie. Przez dłuższy okres swojej naukowej kariery był związany właśnie z tym ośrodkiem. Swoją najbardziej znaną pracę opublikował wraz z noblistą Japończykiem Toshihide Maskawą. Doszło do tego w roku 1973. Artykuł dotyczył spontanicznego łamania symetrii CP i trzeciej rodziny kwarków.


O randze tej publikacji świadczy fakt, że to trzeci z najczęściej cytowanych artykułów na temat fizyki wysokich energii wszech czasów.

Jak na noblistę przystało, nie jest to pierwsza nagroda prof. Makoto Kobayashi za działalność naukową. Wcześniej, w roku 1985 otrzymał Sakurai Prize, przyznawaną przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne.

W tym samym roku został także wyróżniony przez swoich rodaków ? otrzymał Japan Academy Prize. Dziesięć lat później uhonorowano go Asahi Prize (nagrodą przyznawaną przez japońską gazetę codzienną - wielu jej laureatów dostało później Nobla) oraz Chunichi Cultural Prize.

(wyborcza.pl, pap.pl, rp.pl)« powrót do strony głównej Biografii

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Prawo ohma [0]
I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 10
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione.
Obsługa informatyczna