fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Biografie > Toshihide Maskawa
Fizyka - Toshihide MaskawaTen wybitny uczony urodził się 7 lutego 1940 roku. Jako 22-latek ukończył Uniwersytet w Nagoyi, pięć lat później uzyskał doktorat na tej uczelni. Obecnie jest profesorem Instytutu Fizyki Teoretycznej Yukawa przy Uniwersytecie w Kioto.

Najbardziej znaną pracą Maskawy (i Kobayashiego) jest opublikowany w roku 1973 artykuł dotyczący spontanicznego złamania symetrii CP i trzeciej rodziny kwarków. To trzeci z najczęściej cytowanych artykułów wszech czasów na temat fizyki wysokich energii.

Obaj naukowcy są laureatami wielu nagród - między innymi Sakurai Prize i Japan Academy prize w 1985 roku, a ostatnio, dwa lata temu, European Physical Society (EPS) High Energy and Particle Physics Prize.Toshihide Maskawa różni się od pracującego z nim razem Makoto Kobayashiego niczym ogień i woda: Maskawa jest porywczy, jego kolega spokojny. Na czym to polega, ilustruje anegdota. Pewnego dnia podniecony Maskawa popędził do swojego kolegi, oznajmiając mu stanowczo, że znalazł teoretyczny model dla czterech rodzin kwarków. Lecz Kobayashi nie podzielił jego entuzjazmu. Spokojnie. ale stanowczo wykazał, dlaczego model jest nie do przyjęcia. Maskawa poszedł się uspokoić, biorąc kąpiel, ale wyskoczył z wanny i popędził do kolegi z wieścią, że znalazł model dla rodziny sześciu kwarków.


Pytany przez dziennikarzy, jak wytrzymuje olimpijski spokój swojego kolegi, odpowiada: - Być może właśnie to, że tak bardzo różnimy się charakterami, umożliwia nam wspólne dokonywanie odkryć.

Jego nazwisko w dokładnej transkrypcji brzmi "Masukawa", ale uczony wybrał pisownię "Maskawa", jego zdaniem bliższą wymowie japońskiej. Jest absolwentem japońskiego Uniwersytetu w Nagoi. W środowisku naukowym zasłynął jako błyskotliwy matematyk.

(wyborcza.pl, pap.pl, rp.pl)« powrót do strony głównej Biografii

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Fizyka energia ruchu [0]
lepkosc cieczy wahadlo matematyczne [0]
Energetyka całkowita ksztaltow [0]
Gęstość cieczy. Trudne zadanie [0]
Prawa dynamiki, ruch po lini prostej [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 68
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna