Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Biografie > Toshihide Maskawa
Fizyka - Toshihide MaskawaTen wybitny uczony urodził się 7 lutego 1940 roku. Jako 22-latek ukończył Uniwersytet w Nagoyi, pięć lat później uzyskał doktorat na tej uczelni. Obecnie jest profesorem Instytutu Fizyki Teoretycznej Yukawa przy Uniwersytecie w Kioto.

Najbardziej znaną pracą Maskawy (i Kobayashiego) jest opublikowany w roku 1973 artykuł dotyczący spontanicznego złamania symetrii CP i trzeciej rodziny kwarków. To trzeci z najczęściej cytowanych artykułów wszech czasów na temat fizyki wysokich energii.

Obaj naukowcy są laureatami wielu nagród - między innymi Sakurai Prize i Japan Academy prize w 1985 roku, a ostatnio, dwa lata temu, European Physical Society (EPS) High Energy and Particle Physics Prize.Toshihide Maskawa różni się od pracującego z nim razem Makoto Kobayashiego niczym ogień i woda: Maskawa jest porywczy, jego kolega spokojny. Na czym to polega, ilustruje anegdota. Pewnego dnia podniecony Maskawa popędził do swojego kolegi, oznajmiając mu stanowczo, że znalazł teoretyczny model dla czterech rodzin kwarków. Lecz Kobayashi nie podzielił jego entuzjazmu. Spokojnie. ale stanowczo wykazał, dlaczego model jest nie do przyjęcia. Maskawa poszedł się uspokoić, biorąc kąpiel, ale wyskoczył z wanny i popędził do kolegi z wieścią, że znalazł model dla rodziny sześciu kwarków.


Pytany przez dziennikarzy, jak wytrzymuje olimpijski spokój swojego kolegi, odpowiada: - Być może właśnie to, że tak bardzo różnimy się charakterami, umożliwia nam wspólne dokonywanie odkryć.

Jego nazwisko w dokładnej transkrypcji brzmi "Masukawa", ale uczony wybrał pisownię "Maskawa", jego zdaniem bliższą wymowie japońskiej. Jest absolwentem japońskiego Uniwersytetu w Nagoi. W środowisku naukowym zasłynął jako błyskotliwy matematyk.

(wyborcza.pl, pap.pl, rp.pl)« powrót do strony głównej Biografii

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [0]
ciśnienie [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 12
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna