Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Forum > Przeglądanie postów
Fizyka - Szkoła Podstawowa / Gimnazjum
 Temat:|Dodał:|Odp:|Wyśw:|Data dod.:
 Ruch po okręgu, zadania. AtrapaSerc218283 02-07 09:32


   AtrapaSerc (02-07 09:32)  
1.W czasie ostrzenia siekierki na kole szlifierskim obserwujemy, wydostające się z miejsca szlifowania snopy iskier. Po jakim torze poruszają się te iskry? Wyjaśnij to zjawisko.
2.Wyjaśnij działanie wirówki w pralce automatycznej.
3.Wyjaśnij, dlaczego zimą podczas pokonywania ostrych zakrętów, samochody jadące ze zbyt dużą prędkością, narażone są na niebezpieczeństwo wjechania do rowu.

4. Z jaką prędkością porusza się chłopiec obracajacy się na karuzeli, jeżeli promień okręgu, po którym się porusza wynosi 4m, a okres ruchu wynosi 10sekund?
v={2πr}\over{T}

   papta (11-17 21:56)  
1.
iskry poruszają się po torze stycznym do koła, dlatego ,że wektor ich chwilowej prędkości, jest styczny do okręgu w każdym jego punkcie.

2.
Zasada działania wirówki opiera się na zależności siły odśrodkowej (ze stanowiska obserwatora wirującego) od masy ciała. Im większa masa tym większa siła odśrodkowa.
Tak wynika ze wzoru :
F( r) = m*v^2/r
Jeżeli więc w bębnie wirówki, mamy dwa składniki substancji o różnych masach każdy, to podczas obrotów ,składnik o większej masie znajdzie się na obwodzie o największym promieniu, odrzucony dużą siłą odśrodkową czyli nastąpi rozdzielenie składników. Na tej zasadzie pracują wirówki rozdzielające różne izotopy tego samego pierwiastka.


   Ewulec (11-17 22:57)  
Zadanie 4

v=2pir/T
v=2pi4/10
v=4/5 pi m/s

Dodaj odpowiedź

Uwaga!
Aby móc korzystać z forum, musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się już teraz, u nas podajesz tylko login, hasło i email, a cała rejestracja zajmuje około 30 sekund.
A może zapomniałeś hasło lub login? Nic nie szkodzi, w tej sytuacji pomożemy!

JamnikFORUM ver. 2.0
© 2005-2006 Bartłomiej Śpionek "Jamnik"

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Regulamin Forum
Samouczex TEX'a
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Czynniki chemiczne w bhp [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 16
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna