Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl  ::  mamy 15 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Forum > Przeglądanie postów
Fizyka - Tematy inne
 Temat:|Dodał:|Odp:|Wyśw:|Data dod.:
 Zadania na kolokwium. johnnydep013664 06-16 19:31


   johnnydep (06-16 19:31)  
Witam,
ostatnio na kolokwium dostałem takie oto zadania. Na kolokwium poprawkowym mają być podobne zadania i chciałbym, aby ktoś pomógł mi rozwiązać te z poprzedniego.

zad1.
Na poziomym doskonale gładkim stole leży, przymocowany sprężyną do ściany klocek o masie 0,2kg. W klocek uderza pocisk o masie 0,001kg lecący poziomo z prędkością 200 m/s i zostaje w nim. Po zderzeniu klocek wraz z tkwiącym w nim pociskiem wykonuje drgania harmoniczne z amplitudą 0,8cm.
a) Jaka będzie maksymalna prędkość klocka z wbitym pociskiem?
b) Wyznacz współczynnik sprężystości sprężyny.

zad2.
Wytrzymałość pewnego sznurka konopnego jest równa 130N. Z jego pomocą spuszczam jednostajnie z góry wiadro o masie 10kg. Gdy wiadro zbliża się do ziemi muszę przyhamować ruch wiadra. Jakie jest dopuszczalne opóźnienie wiadra, aby sznurek się nie zerwał?

zad3.
Jeden mol azotu schłodzono pod stałym ciśnieniem tak, że zmniejszył on swoją objętość z V1 do V2. Jaką ilość ciepła pobrano od azotu w czasie schładzania?

zad4.
W cylindrze o objętości V pod tłokiem znajduje się gaz o temperaturze T1. Znaleźć pracę wykonaną przez gaz w czasie rozprężania podczas ogrzewania go do temperatury T2, jeżeli masa tłoka wynosi m, a jego powierzchnia S. Ciśnienie atmosferyczne wynosi p.

zad5.
Jaki powinien być minimalny współczynnik tarcia między oponami samochodu a asfaltem, aby samochód mógł przejechać bez poślizgu zakręt o promieniu R = 100m z prędkością v=80km/h? Rozważ przypadek gdy
a) jezdnia nachylona jest pod kątem alfa=30stopni do poziomu.


Dodaj odpowiedź

Uwaga!
Aby móc korzystać z forum, musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się już teraz, u nas podajesz tylko login, hasło i email, a cała rejestracja zajmuje około 30 sekund.
A może zapomniałeś hasło lub login? Nic nie szkodzi, w tej sytuacji pomożemy!

JamnikFORUM ver. 2.0
© 2005-2006 Bartłomiej Śpionek "Jamnik"

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Regulamin Forum
Samouczex TEX'a
 
 skok w dal [0]
Odpowiedzi na pytania [0]
Odpowiedzi na pytania [0]
Rozłożenie ładunku na tratwie [0]
Prawo stygnięcia Newtona [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2019 Fizyka Jamnika. Online: 63
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna