Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Forum > Przeglądanie postów
Tematy różne
 Temat:|Dodał:|Odp:|Wyśw:|Data dod.:
 Brak grawitacji na ziemi. maatis324063 10-29 17:42


   maatis (10-29 17:42)  
Ostatnio jadąc do szkoły zacząłem się zastanawiać co by było, gdyby w ciągu kilku sekund wyłączyć grawitacje ziemską dodając aspekt, że ziemia obraca się wokół własnej osi z prędkością 1674 km/h.
Czy wszystko na ziemi zostałoby wyrzucone w kosmos, czy taka prędkość nie wpłynęła by na to?

   danon2 (02-25 00:00)  
A zastanawiałeś się co by było gdyby ktoś po prostu uczył cię że ziemia się obraca wokół swojej osi, a prawda by była taka że by się nie obracała. Jeśli się obraca to po prostu przedmioty by wisiały w powietrzu w danym miejscu a ziemia by się obracała i zmieniała położenie w stosunku do przedmiotów wiszących w powietrzu. Czyli wydawało by się tobie że przedmiot się przemieszcza jak samochód podczas jazdy ale się by tak na prawdę nie poruszał. A w przypadku gdy ziemia się by nie kręciła przedmiot by wisiał w powietrzu ale nic by się nie przemieszczało, czyli byś zaobserwował że Ziemia nie przemieszcza się względem przedmiotu (ziemia i przedmiot się nie przemieszczają więc są w tym samym miejscu).


   kremkrem (02-28 18:00)  
Danon, nie masz (całkowitej) racji. To, że obiekt się nie przemieszcza w układzie inercjalnym możemy zaobserwować, ale gdy układ porusza się ruchem prostolinijnym. Problem tutaj się zmienia wraz z wejściem ruchu obrotowego: każdy przedmiot na Ziemi będzie miał zachowany pęd, owszem, ale pęd to wartość wektorową, a więc przedmioty będą poruszać się w linii prostej, a nie po okręgu. To spowoduje odbieganie od "orbity" i przedmioty zaczną oddalać się od powierzchni Ziemi. Trudno jest mi określić liczbowo, ile wyniesie przyspieszenie przedmiotu, ale łatwo powiedzieć, ile wyniesie odległość od powierzchni Ziemi po 6 godzinach: około 2642 km (sqrt{2} \cdot\ R\ +\ R)

   danon2 (03-10 09:30)  
Czyli z tego co wnioskuję ty masz po prostu na myśli że to ziemia tak na prawdę będzie się oddalać od przedmiotu a nie na odwrót więc jak by nie było przedmiot i tak będzie się oddalał stosunkowo zależnie od pędu przedmiotu. Czy tak?

Dodaj odpowiedź

Uwaga!
Aby móc korzystać z forum, musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się już teraz, u nas podajesz tylko login, hasło i email, a cała rejestracja zajmuje około 30 sekund.
A może zapomniałeś hasło lub login? Nic nie szkodzi, w tej sytuacji pomożemy!

JamnikFORUM ver. 2.0
© 2005-2006 Bartłomiej Śpionek "Jamnik"

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Regulamin Forum
Samouczex TEX'a
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 53
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna