Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Forum > Przeglądanie postów
Fizyka - Tematy inne
 Temat:|Dodał:|Odp:|Wyśw:|Data dod.:
 Energia pocisku wystrzelonego z pistoletu. Bobek17539 03-18 12:19


   Bobek (03-18 12:19)  
Witam.
Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić, potwierdzić / zaprzeczyć i udowodnic mi, że strzelający z pistoletu odczuwa taki sam odrzut jak ten co przyjmuje na siebie kule.
Kłócę się o to z kolegą w pracy.
On się upiera przy 3 zasadzie Newtona, i mowi, że na strzelającego działa ta sama siła co na osobę w którą strzela, i że oboje odczują taki sam odrzut.

   pilon (04-15 10:53)  
Zgodnie z zasadą zachowania pędu, pęd wystrzelonej kuli będzie równy pędowi jaki otrzyma pistolet. "Odrzut" jednak będzie inny, gdyż masa kuli jest znacznie mniejsza niż masa pistoletu, a więc - aby zasada zachowania pędu była zachowana - prędkość kuli będzie znacznie większa niż prędkość jaką uzyska pistolet, a to chyba właśnie tę prędkość rozumiemy pod pojęciem "odrzutu". Tak więc odrzut jaki odczuje osoba strzelająca będzie mniejszy, gdyż po prostu prędkość pistoletu będzie mniejsza. Sam pęd natomiast powinien być większy niż dla osoby w którą strzelamy, gdyż kula podczas lotu wytraci prędkość, a więc zmniejszy się pęd. Reasumując, wszystko zależy od tego co rozumiecie przez pojęcie "odrzutu". Jeśli prędkość jaką nada się broni/kuli to większy odrzut odczuje osoba w którą się strzela. Jeśli ból, to również odczuje go bardziej ofiara strzału ;). Jeśli natomiast rozchodzi się o sam pęd, to będzie on większy dla strzelającego.

Zaznaczam, że to moje rozumowanie i mogę się mylić.


Dodaj odpowiedź

Uwaga!
Aby móc korzystać z forum, musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się już teraz, u nas podajesz tylko login, hasło i email, a cała rejestracja zajmuje około 30 sekund.
A może zapomniałeś hasło lub login? Nic nie szkodzi, w tej sytuacji pomożemy!

JamnikFORUM ver. 2.0
© 2005-2006 Bartłomiej Śpionek "Jamnik"

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Regulamin Forum
Samouczex TEX'a
 
 Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 18
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna