fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Forum > Przeglądanie postów
Tematy różne
 Temat:|Dodał:|Odp:|Wyśw:|Data dod.:
 Błąd w zadaniu? Jamnik ratuj :) krzysio00071417175 10-08 20:17


   krzysio0007 (10-08 20:17)  
W zadaniu nr. 8 z kondensatorów jest podany wzór C=Q/U, który później zostaje przekształcony w Q=C/U. Jak dla mnie, powinno być Q=CxU. Dalej też w tym zadaniu mi cośnie pasuje, ale jest to konsekwencja chyba przypadkowego błedu który opisałem wyżej.

P.S Jamnik - stronka jest super, bardzo mi pomogła ze zrozumieniem pojemności kondensatorów. Ale chciałem jeszcze zrozumieć ten ładunek, a chyba rzeczywiście w tym zadaniu jest błąd... Będęwdzięczny za szybkie rozwiązanie sytuacji :) i ewentualnie poprawkęw tym zadanku :P Pozdrawiam, Krzysiek.

   krzysio0007 (10-08 20:54)  
Mój abonament (który niestety na niewiele się przydał :( Jutro po południu się kończy, wiec Jamniku, jeśli możesz, wyślij mi prawidłowa odpowiedź na to zadanie na meil krzysio0007_(at)_poczta.onet.pl. Z góry dzięki ;)


   jamnik (10-08 21:11) (administrator) 
Faktycznie, w zadaniu podczas edycji wzorów wkradł się błąd. Niemniej wynik był poprawny. Zazwyczaj pracuję późno w nocy i wtedy zaczyna działać moja wyobraźnia - czyli nawet jeśli piszę coś źle, wyobrażam sobie, że jest dobrze. :P:P
Dziękuję za korektę, zadanie zostało poprawione.

   jamnik (10-08 21:12) (administrator) 
Oczywiście w nagrodę użytkownik krzysio0007 otrzymuje dwutygodniowe przedłużenie abonamentu ;)

   krzysio0007 (10-08 21:22)  
O, wielkie dzieki :P Nie spodziewałem się :D A mógłbyś Jamniku wyjaśnić jeśli możesz, jakie bedzie w tym zadaniu napiecie U, U1 U2, U23 na poszczególnych kondensatorach? Jeszcze raz wielkie dzieki ;) Pozdrawiam :P

   krzysio0007 (10-08 21:37)  
Acha - juz widzę - rozumiem - jestem zachwycony ;)

   jamnik (10-08 21:42) (administrator) 
z połączenia równoległego: U = U1 = U23 (*)
a z połączenia szerwgowego: U23 = U2+U3 (**)
gdzie U23 to napiecie na układzie kondensatorów drugiego i trzeciego razem.

A jak policzyć napięcie mając dany ładunek na każdym kondensatorze o pojemności C? Ano prosto - przekształcamy wzór C=Q/U do postaci U=Q/C.
Najpierw liczymy dla całego układu:
U = Q/CZ = 2Q/3C

a potem dla poszczególnych kondensatorów:
U1 = Q1/C1 = 2Q/3C = U
U2 = Q/3C = U/2
U3 = Q/3C = U/2

I zgadza się. Równania (*) i (**) są spełnione.

   jamnik (10-08 21:45) (administrator) 
zachwyt Użytkowników jest dla nas bezcenny ;) :P

   krzysio0007 (10-21 19:42)  
Hmm... Jamniku, nie chcę znowu podważać Twojego autorytetu, ale w zdaniu, z teorii kondensatorów cyt."To wewnętrzne pole w dielektryku jest zwrócone zawsze przeciwnie do pola zewnętrznego. Dlatego też dochodzi do osłabienia pola wypadkowego, czyli do zmniejszenia natężenia." odnosi się jedynie do szczególnego przypadku, czyli jest to prawda tylko wtedy, kiedy kondensator w którym jest dielektryk jest odłączony od baterii, a to nie jest nigdzie zaznaczone! Mnie to bardzo zmyliło przynajmniej :) Bo kiedy bateria jest podłączona, to natężenie nie ulega zmianie! (poprostu z baterii przepływa na okładki kondensatora nowy ładunek równoważący pole dielektryka. Zwieksza sie więc pojemność (tak jak napisałeś), ale na pewno nie zmniejsza się nateżenie! Myślę, że warto by było to uwzględnic i poprawić... Pozdrawiam, i tak dzieki tej stronie mam jak na razie 5 i 5 z fizyki :D Wielkie dzięki i szacunek!

P.S Czekam z niecierpliwością na wiadomości z prądu stałego ;) Kiedy można będzie sie ich spodziewać?

   krzysio0007 (11-02 20:25)  
Teoria - Kondensator - 18.6 Dielektryk w polu elektrycznym :P Nie w zadaniu, tylko z zdaniach ;) W zadaniach z kondensatorów też chyba powinieneś zaznaczyć, że jak bateria jest podłączona, to natężenie jest stałe i się nie zmniejsza, bo doprowadzany jest na okładki dodatkowy ładunek :D Pozdrawiam, czekam niecierpliwie na kolejne przykłady :P

P.S DSzisiaj na fizyce byłem w szoku, zadanie takie robiliśmy, że normalnie nie wiem... Jakieś, ze jest kondensator, pod nim dielektryk, jakieś siły go wciągają do tego kondensatoira, oblicz, jak się zmieni energia tego kondensatora z kawałkiem wciagniętego dielektryka, jeśli masz dane S, S1 S2 a h g delta x a Epsilon... No nieźle nieźle, tak mniej wiecej... Postaram sie najpierw sam rozwiązać ;) Pozdrawiam! jeszcze raz ;P

   jamnik (11-02 20:37) (administrator) 
tak, masz rację.
tylko widzisz - idea jest taka - żeby w zadaniach nie tłumaczyć po raz n-ty tego samego - czasami zakładam, że użytkownik skoro bierze się za tego typu zadanie (czyli trudniejsze), to już ma podstawy teoretyczne. wkrótce postaram się jakoś sensownie tę teorię przeredagować - dzięki za uwagę. :)

hehe, są zadania dla wyjadaczy z każdego działu - ja mogę Ci znaleźć jeszcze lepsze ;)

   krzysio0007 (11-02 21:22)  
Trudno mnie nazwać wyjadaczem... No ale może mi doradzisz przynajmniej... Jestem na profilu biol-chem, i jak łatwo zgadnąć - chcę zdawać jeszcze fizykę na maturze :D Nie daze jej jakąs specjalna nienawiścia ani uwielbieniem, ale wiem, że będzie mi potrzebna... Zastanawiam sie, czy znasz moze jakiegoś dobrego nauczyciela (w Warszawie) z liceum, który zna program, który daje korki? Bo chyba tak tylko sie mogę nauczyc.. A ja szukam i szukam :P

   jamnik (11-03 00:12) (administrator) 
jestem z Wrocławia. :P
u mnie na dole strony ogłasza się jakaś kobieta z Warszawy, więc spróbuj ;)

   madzik88 (11-06 12:30)  
jamniku w zadaniach z ruchu prostoliniowego .. jest pare błedów ale jezykowych :P np. "wyskokosci"... czy tez "udeżenie" ... domyslam sie, że to ze zmeczenia ... ale warto powiedziec... pozdrawiam madzik :)

   jamnik (11-06 16:20) (administrator) 
hehe - ja umywam ręce :P
autorem zadań z tego działu jest Zajęc - inny redaktor.
zresztą zaraz go pogonię i polecę mu po premii :P

Dodaj odpowiedź

Uwaga!
Aby móc korzystać z forum, musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się już teraz, u nas podajesz tylko login, hasło i email, a cała rejestracja zajmuje około 30 sekund.
A może zapomniałeś hasło lub login? Nic nie szkodzi, w tej sytuacji pomożemy!

JamnikFORUM ver. 2.0
© 2005-2006 Bartłomiej Śpionek "Jamnik"

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Regulamin Forum
Samouczex TEX'a
 
 I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 14
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione.
Obsługa informatyczna