fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Teoria fizyki > Podstawowe pojęcia fizyczne

Fizyka - Teoria - Wektory i skalary

Masa, siła, droga, czas, natężenie prądu, napięcie itp. - są to przykłady wielkości fizycznych. Wśród wielkości fizycznych można wyróżnić wielkości skalarne, zwane krótko skalarami i wielkości wektorowe, zwane wektorami.
Skalary to wielkości, które posiadają jedną cechę, to jest wartość liczbową.
Wektory to wielkości, które oprócz wartości liczbowej posiadają kierunek, zwrot, a niektóre posiadają również punkt zaczepienia (przyłożenia).
Wartość liczbowa skalaru to ilość jednostek danej wielkości.
Wektor na płaszczyźnie to uporządkowane dwa punkty - początek i koniec. Wartość liczbowa wektora to liczba jednostek danej wielkości (podobnie jak u skalarów). Natomiast kierunek wektora to prosta, na której leży ten wektor. Zwrot wektora narzuca kolejność: początek - koniec wektora (inaczej mówiąc, zwrot to wyszczególnienie jednej ze stron na kierunku). Punkt zaczepienia jest początkiem wektora - nie trzeba podawać dodatkowo innych cech.


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Problem z zadaniem [0]
Zadanie z I prędkości kosmicznej bez podania masy planety [0]
Wzór do zadania [0]
Jaka jest podstawowa cecha każdej wielkości fizycznej? [0]
Pomoc w rozwiązywaniu zadań [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 55
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna