fizyka.org  ::  mamy 21 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona g³ówna > Teoria fizyki > Pole grawitacyjne

Fizyka - Teoria - Pojêcie pola. Pole centralne a pole jednorodne

Za chwilê spotkamy siê z bardzo wa¿nym pojêciem w fizyce, mianowicie z pojêciem pola.

Mamy dwa cia³a o jaki¶ masach, które maj± wokó³ siebie pola. Gdy te cia³a s± blisko, pola te nachodz± na siebie, tworz±c nowe pole. Im bli¿ej jeste¶my tych cia³, tym natê¿enie pola jest mocniejsze, si³a grawitacji wzrasta (zmieniaj± siê w³a¶ciwo¶ci pola). No w³a¶nie, powiedzmy co¶ o polu grawitacyjnym.

Cia³o posiadaj±ce masê wytwarza wokó³ siebie pole grawitacyjne. Je¿eli w polu tym znajdzie siê inne cia³o maj±ce masê, to na cia³o bêdzie dzia³aæ si³a grawitacji (ci±¿enia) pochodz±ca od pola grawitacyjnego. Zatem pole grawitacyjne mo¿emy zdefiniowaæ jako przestrzeñ, w której dzia³aj± si³y na cia³a obdarzone mas±.


Wa¿nym pojêciem s± linie si³ pola. Wyobra¼my sobie cia³o o masie M w kszta³cie kuli. Umie¶æmy w jej pobli¿u w punkcie A odleg³ym o r od jej ¶rodka jakie¶ ma³e cia³o o masie m << M, które bêdziemy nazywaæ cia³em próbnym (mas± próbn±). Na cia³o próbne w punkcie A dzia³a si³a ciê¿ko¶ci

Je¿eli cia³o próbne przeniesiemy do punktu B, to bêdzie na nie dzia³aæ wiêksza si³a F', ale jej kierunek siê nie zmieni.


W ogólnym przypadku lini± si³ nazywamy liniê, wzd³u¿ której dzia³aj± si³y na cia³o próbne. Takich linii w otoczeniu kuli mo¿emy nakre¶liæ bardzo du¿o, s± one rozmieszczone promieni¶cie. W przypadku, gdy mamy do czynienia z niedu¿ymi obszarami w pobli¿u powierzchni Ziemi, mo¿na przyj±æ, ¿e linie s± równoleg³e do siebie i prostopad³e do powierzchni Ziemi. Takie pole, w którym linie si³ s± równoleg³e, nazywamy polem jednorodnym.

Znalaz³e¶ b³±d w materiale? Skontaktuj siê z nami, przysy³aj±c adres strony, na której znajduje siê b³±d i informacjê o tym, czego dotyczy b³±d.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Do¶wiadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencja³ spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
 
 
© 2003-2024 Fizyka Jamnika. Online: 5
Wszystkie artyku³y i publikacje znajduj±ce siê w portalu Fizyka Jamnika s± chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materia³ów bez naszej zgody jest zabronione.
Obs³uga informatyczna