fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Teoria fizyki > Pole grawitacyjne

Fizyka - Teoria - Natężenie pola grawitacyjnego

Natężeniem pola grawitacyjnego nazywamy wielkość fizyczną, której miarą jest iloraz siły działającej na masę próbną (ciało próbne), umieszczoną w danym punkcie pola, do tej masy.


Jednostka natężenia pola:


Odpowiedzmy sobie na pytanie:
Od czego zależy natężenie pola grawitacyjnego w polu pojedynczej kulistej masy M (w polu centralnym)?

W danym punkcie pola P umieszczamy masę próbną m. Na masę tę działa siła grawitacji:

Zatem:

Natężenie nie zależy od masy próbnej.
Natężenie charakteryzuje punkt pola, a nie to, co znajduje się w punkcie.

W przypadku pola pochodzącego od kilku mas źródłowych zachodzi nakładanie się pół, tzw. superpozycja. Natężenie pola jest wtedy wektorem wypadkowym poszczególnych natężeń źródłowych.


We wnętrzu kuli jednorodnie wypełnionej masą natężenie pola rośnie liniowo wraz ze wzrostem odległości od jej środka. Na zewnątrz kula wytwarza pole centralne, którego natężenie maleje z kwadratem odległości od środka kuli, czyli wg wzoru

Zauważmy, że natężenie pola ma wartość maksymalną na powierzchni planety (kuli). W pobliżu powierzchni Ziemi (na niewielkich obszarach sięgających wysokości kilkuset metrów) natężenie pola ma stałą wartośćW tym miejscu uznajemy, że linie sił pola są równoległe, czyli mamy pole jednorodne. Ruch swobodny w polu jednorodnym został omówiony w dziale nr 9.


Zobacz też: Ruch ciała w polu jednorodnym


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Problem z zadaniem [0]
Zadanie z I prędkości kosmicznej bez podania masy planety [0]
Wzór do zadania [0]
Jaka jest podstawowa cecha każdej wielkości fizycznej? [0]
Pomoc w rozwiązywaniu zadań [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 66
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna