Prosimy o wy³±czenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona g³ówna > Teoria fizyki > Gaz doskona³y - teoria kinetyczno-molekularna, bilans cieplny

Fizyka - Teoria - Ciep³o topnienia, ciep³o parowania, proces zmiany stanu skupienia

Topnienie i krzepniêcie cia³ krystalicznych odbywa siê w sta³ej dla danej substancji temperaturze. Je¿eli na przyk³ad kawa³ek lodu o temperaturze pocz±tkowej -20oC umie¶cimy w temperaturze pokojowej, to pocz±tkowo lód nie topi siê, lecz ogrzewa do temperatury 0oC i osi±gn±wszy tê temperaturê, zaczyna siê topiæ. Topnienie lodu odbywa siê ca³y czas w sta³ej temperaturze 0oC, a¿ zniknie ostatni kryszta³ek lodu i od tego czasu rozpoczyna siê ogrzewanie wody powsta³ej z lodu. Woda, która wspó³istnia³a z lodem, mia³a temperaturê 0oC i nie mog³a siê ogrzaæ dopóki ca³y lód nie stopnia³.
Topnienie odbywaj±ce siê w sta³ej temperaturze wymaga ciep³a.

Ciep³em topnienia cT nazywamy ilo¶æ ciep³a, jak± nale¿y dostarczyæ jednostce masy cia³a sta³ego, aby j± zamieniæ na ciecz w sta³ej temperaturze topnienia.

Do stopienia masy m potrzeba ciep³a


Jednostka:


Inaczej, ni¿ opisano powy¿ej, topniej± cia³a bezpostaciowe, np. szk³o, t³uszcze, parafina. Cia³a te nie maj± sta³ej temperatury topnienia. Podczas ich topnienia temperatura ca³y czas wzrasta.

Parowanie i skraplanie danej substancji mo¿e zachodziæ w ró¿nych warunkach, np. woda mo¿e parowaæ w ka¿dej temperaturze, jednak specyficzne jest tak zwane parowanie objêto¶ciowe, czyli wrzenie, gdy ciecz zmienia swój stan w ca³ej swej objêto¶ci.
Parowanie (skraplanie) wymaga ciep³a wyra¿onego wzorem:


Jednostka:


Ciep³o parowania cP to ilo¶æ ciep³a potrzebna do zamiany jednostki masy na parê w sta³ej temperaturze.

Dla podsumowania powy¿szego przedstawiam na wykresie zale¿no¶æ temperatury od czasu, sporz±dzon± dla kawa³ka lodu o ujemnej temperaturze pocz±tkowej t0, któremu dostarcza siê ciep³o ze sta³ym wydatkiem ¼ród³a tak, by zamieniæ go na parê wodn± o temperaturze 100oC.


Przebieg procesu:
A-B
ogrzewanie lodu; ciep³o:


B
pocz±tek topnienia lodu - pojawia siê pierwsza kropla wody

B-C
topnienie lodu; ciep³o:


C
koniec topnienia lodu - znika ostatni krysztalek lodu

C-D
ogrzewanie wody; ciep³o:


D
pocz±tek wrzenia - pojawiaj± siê pierwsze pêcherzyki z par± wodn±

D-E
wrzenie wody; ciep³o:


Znalaz³e¶ b³±d w materiale? Skontaktuj siê z nami, przysy³aj±c adres strony, na której znajduje siê b³±d i informacjê o tym, czego dotyczy b³±d.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Do¶wiadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencja³ spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" u¿ywa plików cookies. S± to pliki instalowane w urz±dzeniach koñcowych osób korzystaj±cych z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jako¶ci ¶wiadczonych us³ug w tym dostosowania tre¶ci serwisu do preferencji u¿ytkownika, utrzymania sesji u¿ytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania tre¶ci reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, ¿e istnieje mo¿liwo¶æ okre¶lenia przez u¿ytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostêpu do informacji zawartych w plikach cookies za pomoc± ustawieñ przegl±darki lub konfiguracji us³ugi. Szczegó³owe informacje na ten temat dostêpne s± u producenta przegl±darki, u dostawcy us³ugi dostêpu do Internetu oraz w Polityce prywatno¶ci.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 18
Wszystkie artyku³y i publikacje znajduj±ce siê w portalu Fizyka Jamnika s± chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materia³ów bez naszej zgody jest zabronione
Obs³uga informatyczna