fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Teoria fizyki > Pole elektrostatyczne

Fizyka - Teoria - Natężenie pola elektrostatycznego

Ładunki działają na siebie wzajemnie. Wynika stąd, że wokół każdego ładunku występuje obszar, w którym działają siły elektrostatyczne. Obszar ten nazywamy polem elektrycznym. Pole elektryczne stałe w czasie nazywamy polem elektrostatycznym. Podobnie, jak w polu grawitacyjnym, tak i tu pole obrazują linie pola, czyli linie, do których wektor natężenia pola w każdym punkcie jest styczny.

Natężeniem pola elektrostatycznego nazywamy wielkość fizyczną, której miarą jest iloraz siły działającej na ładunek próbny umieszczony w danym punkcie pola, do wartości tego ładunku próbnego.


Zadajmy pytanie:
Od czego zależy natężenie pola elektrostatycznego w polu pojedynczego ładunku punktowego – w polu centralnym?

W danym punkcie pola P występującego wokół ładunku Q umieszczamy ładunek próbny q0. Na ładunek ten działa siła:


Liczymy więc natężenie pola E:


Natężenie nie zależy od ładunku próbnego.

Jeżeli kilka punktowych ładunków elektrycznych wytwarza w przestrzeni pole elektrostatyczne, to natężenie w danym punkcie pola jest sumą wektorową natężeń pól wytwarzanych przez każdy z tych ładunków niezależnie.
Jest to treść zasady superpozycji.Zobacz też: Superpozycja i dipol elektryczny Zadanie 6 Zadanie 13 Zadanie 14 Zadanie 16 Zadanie 18


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Rozwiązane zadania do tego działu
Kondensatory
 
 Wspólne rozwiązywnie zadań do matury z fizyki [0]
Badanie osłabienia promieniowania beta przez różne materiały. [1]
Zestawienie modelu mikroskopu i pomiar jego powiekszenia [0]
Wyznaczanie współczynnika przewodnictwa cieplnego [0]
ruch drgający [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 20
e-deklaracje:Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna