Dielektryk to cia³o, w którym ³adunki nie mog± siê przemieszczaæ, nie posiada wiêc swobodnych elektronów. Elektrony znajduj±ce siê w izolatorach s± zwi±zane z atomami i cz±steczkami. Gdy dielektryk znajdzie siê w polu elektrostatycznym, mo¿e zachodziæ przemieszczanie siê elektronów, ale tylko w obrêbie cz±steczki. Np. gdy dielektryk jest miêdzy p³ytkami na³adowanego kondensatora, elektrony chc± siê znale¼æ mo¿liwie blisko p³ytki dodatniej. Cz±steczka staje siê tzw. dipolem elektrycznym, czyli uk³adem dwóch ³adunków o jednakowej warto¶ci i o przeciwnych znakach. Je¿eli dielektryk ma dipolow± budowê cz±steczek w nieobecno¶ci pola elektrostatycznego zewnêtrznego, to w polu na³adowanego kondensatora zachodzi uporz±dkowywanie siê tych cz±steczek - dipoli.
Dielektryk o niedipolowej budowie cz±steczek w nieobecno¶ci pola zewnêtrznego ma cz±steczki z równomiernie roz³o¿onymi ³adunkami. W dielektryku o dipolowej budowie cz±steczek cz±steczki - dipole w nieobecno¶ci zewnêtrznego pola s± u³o¿one chaotycznie. | Dielektryk o niedipolowej budowie cz±steczek w obecno¶ci pola zewnêtrznego ma cz±steczki z uporz±dkowanymi ³adunkami - dipolami. W dielektryku o dipolowej budowie cz±steczek cz±steczki - dipole w obecno¶ci pola zewnêtrznego s± uporz±dkowane. |
W jednym i w drugim rodzaju dielektryków w obecno¶ci zewnêtrznego pola elektrostatycznego dochodzi do porz±dkowania cz±steczek - dipoli. Jest to tzw. polaryzacja dielektryka. W spolaryzowanym dielektryku powstaje jego w³asne pole elektrostatyczne. To wewnêtrzne pole w dielektryku jest zwrócone zawsze przeciwnie do pola zewnêtrznego. Dlatego te¿ dochodzi do os³abienia pola wypadkowego, czyli do zmniejszenia natê¿enia.
Poniewa¿ ³adunek na p³ytkach kondensatora nie zmienia siê wskutek wsuniêcia miêdzy p³ytki dielektryka, napiêcie miêdzy p³ytkami maleje (E = U / d).
Na podstawie definicji pojemno¶ci kondensatora (C = Q / U) widzimy, ¿e przy sta³ym ³adunku, a malej±cym napiêciu, w³o¿enie miêdzy p³ytki dielektryka zwiêksza pojemno¶æ kondensatora.
Iloraz pojemno¶ci kondensatora z dielektrykiem do pojemno¶ci tego kondensatora, gdy miêdzy p³ytkami jest pró¿nia, jest miar± wzglêdnej przenikalno¶ci dielektrycznej ¶rodowiska, zwanej te¿ sta³± dielektryka.
C - pojemno¶æ kondensatora z dielektrykiem miêdzy p³ytkami
C0 - pojemno¶æ kondensatora z pró¿ni± miêdzy p³ytkami
Zobacz te¿: Skutki wprowadzenia dielektryka miêdzy ok³adki kondensatora pró¿niowego Zadanie 6 Zadanie 7 Zadanie 13 Zadanie 14 Znalaz³e¶ b³±d w materiale? Skontaktuj siê z nami, przysy³aj±c adres strony, na której znajduje siê b³±d i informacjê o tym, czego dotyczy b³±d.