fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Teoria fizyki > Prąd elektryczny I

Fizyka - Teoria - Praca i moc prądu stałego

Podczas przepływu prądu o natężeniu I, dodatni ładunek q = I . t przemieszcza się od potencjału wyższego V1 do potencjału niższego V2 (V2 < V1).
Potencjalna energia elektryczna tego ładunku q ulega zmianie o


Znak minus oznacza, że energia ta maleje.
Zgodnie z zasadą zachowania energii, przekształca się ona w inną postać energii. Jest nią ciepło, zwane ciepłem Joule'a. Jeśli na przykład przez opornik R płynie prąd, to wzrasta temperatura przewodnika, czyli wzrasta jego energia wewnętrzna. Jeśli oznaczymy przez W pracę wykonaną przez prąd (ciepło), to zasadę zachowania energii możemy zapisać w następujący sposób:

stąd:

Moc prądu stałego P zdefiniowana jest wzorem:


Jednostką mocy oczywiście jest wat:


Korzystając ze wzoru na opór elektryczny (prawo Ohma), pracę i moc prądu stałego możemy zapisać następującymi równoważnymi wzorami:Zobacz też: Praca Moc Praca (energia) w polu elektrycznym Zasada zachowania energii Zadanie 17 Zadanie 18 Zadanie 19 Zadanie 20 Zadanie 21 Zadanie 22 Zadanie 23 Zadanie 24 Zadanie 25


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Rozwiązane zadania dotyczące tego działu
Prąd elektryczny II
Pole elektrostatyczne
 
 Problem z zadaniem [0]
Zadanie z I prędkości kosmicznej bez podania masy planety [0]
Wzór do zadania [0]
Jaka jest podstawowa cecha każdej wielkości fizycznej? [0]
Pomoc w rozwiązywaniu zadań [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 56
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna